TÜBİTAK, Berkin Elvan'ın görüntülerini incelemeyi reddetti: Çok yoğunuz

TÜBİTAK, mahkemeye gönderdiği yazıda elinde bulunan sözleşmeyle bağıtlanmış projelerin yoğunluğunu gerekçe gösterdi

TÜBİTAK, Berkin Elvan'ın  görüntülerini incelemeyi reddetti: Çok yoğunuz

Gezi direnişi eylemlerinde İstanbul Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğinin kafasına isabet etmesi nedeniyle hayatını kaybeden Berkin Elvan ile ilgili görüntülerin incelenmesi için yazı gönderilen TÜBİTAK bu talebi reddetti.

Rıfat Doğan'ın Diken'de yer alan haberine göre, Ulusal Kriminal Büro, Berkin Elvan’ın vurulma anına ilişkin TOMA kamerasından görüntüleri ortaya çıkarmış, söz konusu görüntülerde Berkin’i vuran ZET’çi (gaz fişeği silahı) polisin kimliği belirlenmişti.

Ailenin avukatlarının başvurusu üzerine görüntülerin tekrar incelenmesi ve yeni delillere ulaşılması için İstanbul 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi TÜBİTAK’a yazı gönderdi.

TÜBİTAK: PROJE YOĞUNLUĞU VAR

TÜBİTAK ise bu talebi elindeki sözleşmeyle bağıtlanmış proje yoğunluğunu gerekçe göstererek reddetti. TÜBİTAK, mahkemeye gönderdiği olumsuz yanıtında şu ifadelere yer verdi: “Adli analiz talepleri, kurumumuz tarafından yürütülmekte olan projelerin yoğunluğunun müsaade ettiği nispette karşılanmaya çalışılmaktadır. Mevcut durumda; kurumumuzca yürütülen sözleşmeler ile bağıtlanmış ve gecikmesi halinde cezai yükümlülükleri olan projelerin yoğunluğu sebebi ile ilgili yazınızda belirtilen talebe olumlu cevap verilmemektedir. Söz konusu talep için Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi Ses ve Görüntü İnceleme Şubesi ile iletişime geçilmesi önerilmektedir.”    

Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili iddianame hazırlanmış, gaz fişeği silahı kullanan polis memuru F.D. hakkında müebbet hapis talep edilmişti. Davanın ilk duruşması yarın saat 09.30’da İstanbul 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2017, 23:03

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER