TSK’dan NATO açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin Norveç'teki NATO tatbikatında görevli 40 askerini geri çekmesine neden olan olaydan dolayı özür diledi

TSK’dan NATO açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Norveç'teki bir tatbikatta Mustafa Kemal Atatürk'ün ve kendisinin resminin hedefe konduğunu söylemesinin ardından Türkiye'den özür diledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) de Norveçli bir subay ile bir teknisyenin işine son verildiğini, NATO yetkililerinin yazılı ve sözlü özür dilediğini açıkladı.

Jens Stoltenberg, NATO'nun Norveç'teki Ortak Harp Merkezi'nde yapılan Trident Javelin tatbikatında yaşananlarla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

Stoltenberg, tatbikatta yaşananlardan haberdar olduğunu söyledi.

NATO Genel Sekreteri açıklamasında, "Meydana gelen hatadan dolayı özür diliyorum. Olaylar, tek bir kişinin eylemlerinden kaynaklanıyor ve NATO'nun görüşlerini yansıtmıyor" ifadelerini kullandı.

Jens Stoltenberg, "NATO çalışanı değil" dediği bu kişinin anında görevden alındığını ve hakkında soruşturma başlatıldığını da açıkladı.

TSK: YAZILI VE SÖZLÜ ÖZÜR DİLENDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) de Cuma akşamı olayla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Norveçli bir subay ile bir teknisyenin işine son verildiği, NATO yetkililerinin yazılı ve sözlü özür dilediği belirtildi:

"Norveç'te bulunan NATO Müşterek Harp Merkezi'nde 08-17 Kasım 2017 tarihleri arasında icra edilen TRIDENT JAVELIN adlı NATO Tatbikatının son safhasında, tatbikatın 'Karşıt Kuvvet' ülke liderleri fotoğrafları arasına Mustafa Kemal ATATÜRK'ün resminin yerleştirildiği, tatbikat içerikli sosyal medya çevrimi içinde ise Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN adına sahte hesap açılarak Karşıt Kuvvet liderini destekleyici ifadelere yer verildiği hususları tatbikata katılan Türk Silahlı Kuvvetleri personeli tarafından tespit edilmiştir.

"Durumun Genelkurmay Karargahı'na intikal etmesi üzerine, yaşanan olayların kabul edilemez olduğu vurgulanarak, konu NATO askeri makamları nezdinde yazılı ve sözlü olarak protesto edilmiş ve tatbikata katılan Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin derhal tatbikattan geri çekilmeleri emredilmiştir."

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma günü açıkladığı olaya büyük tepki göstermiş, "Böyle bir ittifak, böyle bir müttefiklik olamaz" demişti.

Erdoğan, olayı öğrendiğinde gösterdiği tepkiyle ilgili olarak da şunları söylemişti:

"Bu haber gelince Genelkurmay Başkanımız ve AB'den sorumlu Bakanımız, onlar da Kanada yolundaydı, bizi aradılar. 'Böyle böyle bir durum var. Bu tatbikat da NATO tatbikatı. 40 tane askerimiz var, biz şimdi bu askerimizi çekme kararı verdik, çekiyoruz.' dediler.

Dedik ki 'Tabii, hiç durmayın hemen. Velev ki o hedefler kaldırılsa dahi 40 askerimizi süratle oradan çekin.' "

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı NATO tatbikatında yaşananlar için soruşturma başlattı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA: GEREKLİ GİRİŞİMLER YAPILIYOR

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "NATO nezdinde gerekli girişimler yapılıyor. Failler hakkında gerekli cezai işlem yakından izlenecek" denildi.

NE OLMUŞTU?

NATO, Norveç'te gerçekleşen Trident Javelin tatbikatı esnasındaki bir simülasyonda Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ilişkin uygulamalar hakkında açıklama yaptı. Üst düzey NATO yetkilisinin verdiği bilgiye göre, Norveç'te 8-17 Kasım tarihleri arasında yapılan tatbikatın masa başında düzenlenen simülasyonları sırasında iki olay yaşandı.

Simülasyonlara ilişkin düzenlemelerin yürütüldüğü Norveç'teki Ortak Harp Merkezi'nde (JWC), ilk olayda simülasyonla ilgili arka plan belgeleri çerçevesinde "Düşman Liderler Biyografisi" hazırlandı.

Hazırlığı yapan ekip teknisyeni Atatürk'ün heykelini bu biyografilerden birine yerleştirdi. Olayın ardından bilgisine başvurulan teknisyen, sosyal medyadaki araştırma sonrasında Atatürk heykelini "yanlışlıkla" yerleştirdiğini iddia etti.

Simülasyona katılan Türkiye ekibin müdahalesi sonrasında Atatürk heykeli düşman liderler biyografisinden kaldırıldı. Olaya neden olan teknisyen ise heykelin Atatürk'e ait olduğunu bilmediğini savunarak özür diledi.

Simülasyonların kullanıldığı tatbikat, Norveç'in başkenti Oslo'ya yaklaşık 300 kilometre mesafedeki Ortak Harp Merkezi'nde (Joint Warfare Center) yapıldı.

Ortak Harp Merkezi'nin şu anki komutanı, Polonyalı Tümgeneral Andrzej Reudowicz. İnternet sitesinde yer alan bilgiye göre, üste 11 NATO üyesi ülkeden 250 sivil personel de görev yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2017, 13:07

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER