TSK'da 'Disko' uygulaması sona erdi

AYM, disiplin suçu işlediği iddia edilen askerlerin disiplin koğuşlarına kapatılmasını hak ihlali saydı

TSK'da 'Disko' uygulaması sona erdi

Anayasa Mahkemesi (AYM), bir askere amiri tarafından verilen disiplin cezasını, “yetkili bir mahkeme tarafından verilmiş bir mahkûmiyet” kararının yokluğu nedeni ile hak ihlali olarak kabul etti ve tazminatla cezalandırdı.

Bianet’te yer alan habere göre karar, mesaiyi izinsiz terk ettiği gerekçesiyle beş gün oda hapsi cezasına çarptırılan yüzbaşı F.H.H’nin şikayeti üzerine alındı. AYM, şikayetçi yüzbaşıya 2 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

AYM, bir askere amiri tarafından verilen disiplin cezasını, “yetkili bir mahkeme tarafından verilmiş bir mahkûmiyet” kararının yokluğu nedeni ile hak ihlali olarak kabul etti.

Gerekçeli kararında oda hapsi cezasının disiplin amiri tarafından verilen ve kişi özgürlüğünü kısıtlayan bir disiplin cezası olduğunu belirten AYM, disiplin amirlerince verilen cezaların yargı denetimi dışında olduğunu hüküm altına alındığını hatırlattı.

Oda hapsi cezasının hürriyetten yoksun bırakma kapsamında olduğunun kabul edildiğini kaydeden AYM, hürriyetten yoksun bırakmanın bir yargı kararı sonucu olması gerektiğini ve yürütmeden bağımsız uygun yargı teminatları yetkili mahkeme tarafından verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

AYM Genel Kurulu iki yıl önce Askeri Ceza Kanunu’nun, 169’uncu maddesindeki, “Her üst ve amirin, disiplini ihlal eden askeri geçici tevkif edebileceğini” öngören hükmünü iptal etmişti.

AYM’nin iptal ve son verdiği ihlal kararıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nde “disko” uygulaması sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2015, 15:22
YORUM EKLE