TMMOB’dan Bozdağ’a: TMMOB teröre de savaş seviciliğine de karşıdır

Bozdağ, TMMOB yöneimini 'terör sevici' ifadeleri ile suçlamıştı

TMMOB’dan Bozdağ’a: TMMOB teröre de savaş seviciliğine de karşıdır

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'a yanıt verdi.

Açıklamada, “24 Ocak’ta Türk Tabipler Birliği’nin mesleki toplumsal sorumluluk içinde yaptığı, “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı açıklamasının ardından sosyal medyada adeta bir linç girişimi başlatılmıştır. Ardından Cumhurbaşkanı’nın 26 Ocak’ta yaptığı konuşmasında TTB’yi suçlaması ve hedef göstermesi üzerine, TMMOB Yürütme Kurulu, “Türk Tabipleri Birliği Yalnız Değildir” başlıklı bir açıklama yaparak dayanışmasını ifade etmiştir” denilirken, Bozdağ’ın Fethullah Gülen cemaatine geçmişte verdiği destek anımsatıldı.

TMMOB’un barış yanlısı olduğu belirtilirken, “Bozdağ’ın Fethullah cemaatine geçmişte verdiği desteğin herkesin malumu olduğu kadar, TMMOB’nin teröre yaklaşımı da çok açıktır. TMMOB, terörü, birçok açıklamamızda belirttiğimiz üzere, kimden ve nereden gelirse gelsin kınamıştır. TMMOB’nin terörü kınadığı birçok açıklaması mevcuttur” denildi.

Bozdağ, kişisel Twitter hesabından, ‘savaşa hayır’ diyen TMMOB ve TTB yönetimlerini hedef alarak “terör”e destekle suçlamış, meslek odalarının yönetimlerinin değişmesi için çağrı yapmıştı.

TMMOB'nin açıklaması şu şekilde:

“GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANAMAZ, GERÇEKLER KARARTILAMAZ!

TMMOB TERÖRE DE SAVAŞ SEVİCİLİĞİNE DE KARŞIDIR

Bilindiği üzere TMMOB Yürütme Kurulu 22 Ocak’ta Afrin operasyonuyla ilgili “Ülkede, Bölgede, Dünyada Barış. İhtiyacımız Budur!” başlıklı bir açıklama yapmıştır. Açıklamamızda; ülkemizin, ABD ile Rusya arasındaki etkinlik mücadelesinin tehlikeli tuzaklarından uzak durması gerektiği; Afrin harekâtını destekleyen ana muhalefet partisinin bile şiddetli bir şekilde eleştirilmesinin, yıllardır ülkemiz içinde oluşturulmaya çalışılan kutuplaştırıcı politikanın sürdüğünü gösterdiği belirtilmiş ve Türkiye’nin savaşın değil, barışın parçası olması gerektiğini dile getirilmiştir.

24 Ocak’ta Türk Tabipler Birliği’nin mesleki toplumsal sorumluluk içinde yaptığı, “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı açıklamasının ardından sosyal medyada adeta bir linç girişimi başlatılmıştır. Ardından Cumhurbaşkanı’nın 26 Ocak’ta yaptığı konuşmasında TTB’yi suçlaması ve hedef göstermesi üzerine, TMMOB Yürütme Kurulu, “Türk Tabipleri Birliği Yalnız Değildir” başlıklı bir açıklama yaparak dayanışmasını ifade etmiştir.

En son 27 Ocak’ta, Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, açıklamalarımızın içeriğine değinmeksizin, TTB ile TMMOB yönetimleri hakkında beş ayrı Twitter paylaşımı yaparak örgütlerimizi hedef göstermiştir. Bozdağ, gerçeklere aykırı bir şekilde, “bugüne dek terör örgütlerinin, teröristler, terör saldırıları ve terör örgütü katliamlarına dair en ufak bir eleştiri dahi yapmadığı,ama dara ve zora düştükçe onlara destek verdiği açıktır” diyebilmiştir.

Bozdağ’ın Fethullah cemaatine geçmişte verdiği desteğin herkesin malumu olduğu kadar, TMMOB’nin teröre yaklaşımı da çok açıktır. TMMOB, terörü, birçok açıklamamızda belirttiğimiz üzere, kimden ve nereden gelirse gelsin kınamıştır. TMMOB’nin terörü kınadığı birçok açıklaması mevcuttur. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’ın bu çalışma dönemimizin içinde yaptığı;

İstanbul Beyazıt'taki bombalı saldırı üzerine 7 Haziran 2016 tarihinde “İstanbul Beyazıt’taki Saldırıyı Kınıyoruz”;

Diyarbakır, Van, Elazığ'daki patlamalar üzerine 18 Ağustos 2016 tarihinde “Diyarbakır, Van, Elazığ… Saldırıları Lanetliyoruz”;

Gaziantep'teki canlı bomba saldırısı üzerine 21 Ağustos 2016 tarihinde “Gaziantep'teki Saldırıyı Lanetliyoruz”;

Ardı ardına gerçekleşen terör saldırıları üzerine 26 Ağustos 2016 tarihinde “Artık Yeter Tüm Terör Saldırılarını Lanetliyoruz”;

Şemdinli'de 9 Ekim 2016 günü gerçekleştirilen karakola yönelik terör saldırısı üzerine “Şemdinli’deki Terör Saldırısını Lanetliyoruz”;

Adana'daki terör saldırısı üzerine 24 Kasım 2016 tarihinde “Adana’daki Terör Saldırısını Lanetliyoruz”;

İstanbul’daki terör saldırısı üzerine 11 Aralık 2016 tarihinde “Artık Yeter!”;

Kayseri’deki terör saldırısı üzerine 17 Aralık 2016 tarihinde “Kayseri’deki Terör Saldırısını Lanetliyoruz”;

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a düzenlenen suikast üzerine 20 Aralık 2016 tarihinde “Andrey Karlov’a Düzenlenen Suikastı Kınıyoruz”;

İstanbul'da yeni yıl kutlamaları sırasında düzenlenen terör saldırısına ilişkin 1 Ocak 2017 tarihinde “Reina’da Yaşanan Terör Saldırısını Lanetliyoruz”;

İzmir'de meydana gelen terör saldırısına ilişkin 6 Ocak 2017 tarihinde “Artık Yeter! Halkımızın Can Güvenliğine Yönelik Tüm Saldırıları Kınıyoruz”

başlıklı açıklamalar, TMMOB’nin kimden ve nereden gelirse gelsin terörü kınadığı açıklamalarından yalnızca bazılarıdır. Bu nedenle güneş balçıkla sıvanamaz, gerçekler karartılamaz diyoruz.

Sayın Bozdağ bizler için “Türk Tabibler Birliği yönetimi, Türk tabiblerini; Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği yönetimi,T ürk mühendis ve mimarlarını temsil edemez ve adlarında “Türk” ismini kullanamazlar”;  “TTB ve TMMOB yönetiminin hala terör sevicilerin elinde. olması, tabibler, mühendisler ve mimarlar için utanç verici, Türkiye içinse kabul edilemez, bir durumdur”; “Türk Tabibler Birliği ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği yönetimleri,ya görevlerini bırakmalıdır ya da adlarındaki  “Türk” ismini çıkarmalıdır veyahut da milletini ve devletini seven tabibler ile mühendis ve mimarlar,terör sevici bu yönetimleri değiştirmelidir” diyerek objektif olarak ayrımcılık/bölücülük yapmakta, nefret suçu işlemekte, meslektaşlarımızı ve halkımızı birbirine düşürücü, kutuplaştırıcı bir girişimde bulunmaktadır.

Sayın Bozdağ ve kamuoyu bilmelidir ki, bilimden aldığı güçle, halkımızın, ülkemizin refah ve esenliği için çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının örgütü olan TMMOB “ülkede, bölgede, dünyada barış” yanlısıdır.

Bizler, aklımız, bilincimiz, vicdanımız doğrultusunda ülkemize, halkımıza, çocuklarımıza karşı sorumluluklarımızı yerine getiriyor ve teröre de savaş seviciliğine de hayır, yaşasın insan yaşamı, yaşasın barış diyoruz.

TMMOB Yürütme Kurulu”

Kaynak: BirGün


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER