Times: Türkiye’nin Ermeni Soykırımı yanıtı, tarihdışı bir tavırdan da kötü

Almanya Federal Meclisi'nde dün Ermeni Soykırımı tasarısı 1 ret, 1 çekimser oyla kabul edilmişti. Türkiye ise bunun üzerine Almanya Büyükelçisi'ni geri çağırdı

Times: Türkiye’nin Ermeni Soykırımı yanıtı, tarihdışı bir tavırdan da kötü
İngiliz Times gazetesi, Almanya Federal Meclisi'nin dün Ermeni Soykırımı tasarısını kabul etmesini başyazısında değerlendirdi. Gazete "Türkiye'nin kırgınlığı doğrudan, Ermeni Soykırımı'nı tanıyan müttefiklerine yöneliktir. Türkiye'nin yanıtı, vakur olmayan ve tarihdışı bir tavırdan da kötü" yazdı.

Times'ın yazısının başlığı, "Soykırımın inkarı".

Gazete 2. Dünya Savaşı sırasında "soykırım" kavramını kullanan ilk kişinin, Polonya Yahudisi bir hukukçu olan Raphael Lemkin olduğunu hatırlatıyor. Times'a göre eğer bu kavram 1. Dünya Savaşı'nda ortaya çıksaydı, "Osmanlı İmparatorluğu'nun Ermeni halkını ortadan kaldırma kampanyasını" da açıklamış olacaktı.

Times, Almanya Federal Meclisi'nin dünkü kararı sonrası, Türkiye'nin pişmanlık belirtmek ya da karara saygı duymak bir yana, Almanya Büyükelçisini geri çağırdığını belirtiyor.

"Almanya'da kabul edilen karar tasarısı, hem mesajı hem de diplomasi açısından doğrudur. Türkiye'nin kırgınlığı doğrudan, Ermeni Soykırımı'nı tanıyan müttefiklerine yöneliktir. Türkiye'nin yanıtı, vakur olmayan ve tarihdışı bir tavırdan da kötü."

'TÜRKİYE'NİN İNKAR POLİTİKASINA KARŞI ÇIKILMALI'

Times daha sonra da, Türkiye'nin inkar politikasına karşı çıkılması gerektiğini vurgulamış başyazısında:

"Ermenilerin kıyımı, soykırımı inkar eden Türklerin savunduğu gibi plansız yapılmış ve savaş zamanı olabilecek kaçınılmaz bir trajedi değildir. Osmanlı rejiminin, kitlesel tehcire ve insan öldürmeye dayalı özel bir kampanyasıdır. Bu politikanın baş mimarı Talat Paşa da, 1921'de soykırımdan kurtulan bir kişi tarafından öldürülmüştür...

"Arşiv kayıtlarına göre 1915 öncesi Osmanlı yönetiminde 1 milyon 256 bin Ermeni yaşıyordu. Bu sayı 1917'de gittikçe azalarak 284 bin 157'ye indi."

Dönemin ABD Büyükelçisi Henry Morgenthau'nun da soykırımın görgü tanıklarından biri olduğunun hatırlatıldığı Times'ın başyazısı şu satırlarla noktalanıyor:

"Modern Almanya ve onun devlet adamları defalarca, uluslarının geçtiğimiz yüzyıldaki soykırımsal barbarlıklarından dolayı vicdan azabı duyduklarını söylediler. Türkiye'nin de aynı şeyi yapmasının vakti çoktan geldi."

Kaynak: BBC Türkçe

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 07:53
YORUM EKLE