TİHV’den Şebnem Korur Fincancı açıklaması

"Başkanımızı Tutuklama Girişiminin Ne Anlama Geldiğini Biliyor musunuz"

TİHV’den Şebnem Korur Fincancı açıklaması

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) tutuklanma talebiyle mahkemeye se vkedilen Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı'nın serbest bırakılması için açıklama yaptı.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Korur Fincancı Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılmıştı.

Korur Fincancı 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü başlatılan kampanyanın 27. gününde 29 Mayıs günü Özgür Gündem’in bir günlüğüne bir günlüğüne yayın yönetmenliğini yapmıştı.

TİHV, açıklamada "Sadece ülkemiz için değil tüm dünya için hayatını işkencenin önlenmesi ve insan haklarının son bulmasına adayan sevgili başkanımız Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’yı tutuklama girişiminin ne anlama geldiğini biliyor musunuz" diye sordu.

Açıklamada Şebnem Korur Fincancı'nın yanı sıra  savcılık tarafından yine aynı gerekçe ile Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu'nun da birlikte tutuklama talebi ile nöbetçi mahkemeye sevk edildiği hatırlatıldı.

TİHV ,"Özellikle son dönem hepimizin tanıklığında yaşananlar göz önüne alındığında bu tutuklama talebinin hukuki temelden yoksun, bir şekilde asıl amacın işkence ve insan hakları ihlallerinin önlenmesi mücadelesinin dolaylı yollarla engellenmeye çalışması anlamına gelmektedir" denildi.

TİHV tutuklama talebi işleminin derhal sonlandırılmasını talep etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2016, 14:13

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER