TİB nihayet adım attı kayıtlar istendi

Hrant Dink davasında yeni bir gelişme…

TİB nihayet adım attı kayıtlar istendi

Kemal GÖKTAŞ / VATAN / ANKARA

 

TİB (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) Hrant Dink cinayeti davasında mahkemenin talep ettiği cinayet gününde Agos gazetesi önünde görülen şüpheli kişinin kimliğinin tespiti amacıyla iletişim detay kayıtlarının gönderilmesi için ilk adımı attı.

 

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu), TİB’in GSM işletmecilerinden kayıtları geçen hafta 17 Kasım günü istediğini açıkladı.

 

TİB daha önce mahkemeye gönderdiği bilgide, bazı GSM operatörlerinin o bölgede baz istasyonlarının olmadığını, baz istasyonu olan GSM operatörlerinden ise hiçbir telefon görüşmesinin olmadığı yanıtını göndermiş; ancak GSM operatörleri kendilerinden böyle bir bilgi istenmediğini, söz konusu tarihte o bölgede baz istasyonlarının olduğunu açıklamışlardı.

 

BTK'dan dün yapılan açıklamada iletişim kayıtlarının 5 yıl süreyle tutulduğundan hareketle Dink davasına ilişkin kayıtların da cinayetin 5. yıldönümü olan 19 Ocak 2012'de imha edileceğine ilişkin haberler de yalanlanmıştı. Açıklamada "Verilerin kamuoyunda iddia edildiği süre içerisinde de imha edilmesi söz konusu değildir" denilmişti.

YORUM EKLE