THY uçağına bomba ihbarı: Zorunlu iniş yaptı

THY'nin İstanbul-Sao Paulo seferini yapan uçağına bomba ihbarı yapıldı

THY uçağına bomba ihbarı: Zorunlu iniş yaptı

Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Sao Paulo seferini yapan Boeing 777-300ER tipi yolcu uçağı, kabinde bomba notu bulunması nedeniyle acil durum ilan etti. Alçalmaya başlayan uçak, yakıt azalttıktan sonra Kazablanka’ya indi.

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kalkan THY’nin TC-JJN tescilli Boeing 777-300ER tipi uçağı, Afrika üzerindeyken kabinde bomba notu bulundu. Bunun üzerine pilotlar hava trafik kontrol merkezine acil durum bilgisi geçti. Transponder sistemini 7700’a alan pilotlar en yakın meydan olan Kazablanka’ya alçalmaya başladı. Uçağın Kazablanka’da aranacağı öğrenildi. Dün de İstanbul-Tokyo seferini yapan THY uçağı, tuvalette bulunan C4 Kargo yazısı nedeniyle Atatürk Havalimanı’na geri dönüş yapmıştı.

BENZER DURUM GEÇEN YIL DA YAŞANDI

Bomba ihbarı yüzünden Kazablanka'ya acil iniş yapan THY'nin İstanbul-Sao Paulo uçağı, geçen yıl ocak ayında da benzer bir durumla yine Kazablanka'ya inmek zorunda kalmıştı.

TK15 sefer sayılı yolcu uçağı 229 yolcuyla İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan kalkıp Sao Paulo'ya hareket etmişti.

Kalkıştan bir süre sonra kabin memurları koltukta tablet bilgisayar durduğunu fark etti. Sahibinin bulunmaması üzerine durum kaptana iletildi.

Kaptan pilot hava kontrol kulesiyle irtibata geçerek bomba şüphesi üzerine en yakın havalimanına acil iniş istedi. Uçak en yakın havalimanı olan Cezayir Kasablanka'ya indirildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2015, 15:51

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER