TGC'den Twitter tepkisi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden Twitter tepkisi

TGC'den Twitter tepkisi

Twitter’ın erşiminin engellenmesine bir tepkide Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden geldi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada, dünyada Twitter’ı yasaklayan ikinci ülkenin Türkiye olduğu vurgulandı.

TGC’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

İnternet toplumun habere ve bilgiye ulaşmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu çerçevede internete erişim ve internet yoluyla bilgi yayma hakkı ifade özgürlüğü çerçevesinde korunmaktadır.

Türkiye, dünyada en aktif Twitter kullanıcıları sayısı sıralamasında sekizinci sırada yer almaktadır. 10 milyon Twitter kullanıcısının yer aldığı Türkiye, Çin’den sonra şu anda dünyada Twitter’ın yasaklı olduğu ikinci ülke olmuştur.

Bağımsız ‘Özgürlük Evi’ kuruluşunun 2013'te hazırladığı internet özgürlüğü raporuna göre Türkiye interneti ‘görece özgür’ kullanan kategorisinde, 60 ülke arasında 38. sıradadır.

Başbakan Erdoğan'ın, ‘Uluslararası kamuoyunun ne diyeceği umurumda değil. Herkes Türkiye Cumhuriyeti'nin gücüne şahit olacak’ sözleri ardından mahkeme kararıyla Twitter kapatılmıştır. Bu gelişme hangi gerekçe ile olursa olsun demokratik bir toplum anlayışı ile bağdaşmamaktadır.

İktidar tarafından medyanın, sosyal medyanın düşman ilan edilmesi sağlıksız bir durumdur. Demokratik bir toplumda iktidar özgür basın anlayışına hizmet etmekle sorumludur. Demokratik bir ülkede bütün bilgi edinme platformları özgürce fonksiyonları yerine getirmelidir. Sosyal Medya’ya sansürün kabul edilemez olduğunu hatırlatıyor iktidarı, muhalefeti göreve davet ediyoruz.” 

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2014, 21:20
YORUM EKLE