Teknik olarak 'Tetik Türkiye'de' olamaz

Zeyrek, 'Türkiye'de tetiğin yerini bilen bir subay yok' dedi...

Teknik olarak 'Tetik Türkiye'de' olamaz

Türkiye'nin NATO'dan talep ettiği Patriotlarla ilgili "Tetik kimde olacak?" sorusuna dün AK Parti'den Hüseyin Çelik, "Tetik bizde olacak" yanıtı vermişti. Gazeteci Deniz Zeyrek ise "Türkiye'de Patriot eğitim alan, tetiğin yerini bilen bir subay yok. Maalesef, 'Tetik Türkiye'de olacak' söylemi teknik olarak mümkün değil" dedi.

Türkiye'nin NATO'dan talep ettiği ve Türkiye-Suriye sınırına konuşlandırılması öngörülen Patriot füzeleri ile ilgili Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, dün parti genel merkezinde yaptığı açıklamada ''Patriotların mülk sahibi yani sistemin sahibi NATO'dur. Tabii ki diğer ülkelerden bu konuda uzmanlar gelecek. Bu uzmanlar asker uzman da olabilir. Yurt dışından asker gelecek mi? gelecek. Uzman insanlar gelecek ama 'bunun tetiği kimde olacak?' diye sorarsanız tetiği bizde olacak" diye konuşmuştu.

Konuyla ilgili NTV'ye konuşan gazeteci Deniz Zeyrek, "Patriot kullanmak özel bir deneyim ve eğitim gerektiriyor. Türkiye'de bunu almış bir ekip yok. Maalesef, 'Tetik Türkiye'de olacak' söylemi teknik olarak mümkün değil" şeklinde konuştu.

'TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİL'

"Bu bir satın alma durumu değil bu bir NATO görevi. Türkiye olası saldırılara karşı böyle bir tedbir alınmasını talep etmişti. Bu 4. madde görüşmelerinin bir sonraki aşaması denebilir," açıklamasında bulunan Zeyrek, 'tetik' konusuna ilişkin konuşmasına şöyle devam etti: 

"En çok da Alman kamuoyu bunu gündeme getiriyor. Bir meselede tetiğin kimde olacağı. "Tetik bizde olacak dendi" ama durum gerçekten öyle değil. Bu bir NATO operasyonu. NATO Komutanlığı'nın yükümlüğünde olacak, dolayısıyla Patriot kullanmak özel bir deneyim ve eğitim gerektiriyor. Türkiye'de bunu almış bir ekip, tetiğin yerini bilen bir subay yok. Dolayısıyla Patriot sistemleri gelirse 500’e varacak NATO askeri Türkiye'ye gelecek ve üslerde konuşlanacaklar. Ama sonuçta Türkiye Cumhuriyeti topraklarındaki bir operasyon olduğu için o birimlerde Türk subaylar da en üst düzeyde ve en etkin şekilde görev alacaklardır. Maalesef tetik Türkiye'de olacak söylemi teknik olarak mümkün değil." (ntvmsnbc)

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2012, 01:44

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER