Tekmeci Yusuf Yerkel'den, Floyd paylaşımı: 'Kötülüğün sıradanlığı'

Vatandaşlar sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlarla Yusuf Yerkel’e 'edep yahu' diyerek tepki gösterdi

Tekmeci Yusuf Yerkel'den, Floyd paylaşımı: 'Kötülüğün sıradanlığı'

Soma faciası sonrasında bir madenciyi tekmeleyen dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski müşaviri Yusuf Yerkel, ABD polisinin George Floyd adlı siyahı öldürmesiyle “Kötülüğün sıradanlığı” yorumunu yapması sosyal medyada tepkilere nden oldu. 

Manisa’nın Soma ilçesinde 2014 yılında meydana gelen ve 301 emekçinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan madenci katliamının ardından ilçeye giderek özel harekatçıların yere yatırdığı bir madenciyi tekmeleyen Erdoğan’ın eski müşaviri Yusuf Yerkel, ABD polisinin George Floyd adlı siyahı öldürmesiyle ilgili “Kötülüğün sıradanlığı” yorumunu yaptı. 

‘Soma tekmecisi’ Yerkel’in Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yaşanan durumu Hannah Arendt’in “kötülüğün sıradanlığı” kavramıyla açıklamaya çalışması dikkat çekti. Yerkel'in paylaşımı şöyle: 

“ABD’deki protestoların bu kadar büyümesinin altında galiba Floyd’un öldürülme olgusunun etrafında aşikar hale gelen H. Arendt’ın ifadesiyle ‘kötülüğün sıradanlığı’ olgusu yatıyor. Sıradan beyaz bir polisi korkunç bir şeyi ‘her zamanki iş’ gibi yapıyor olması bardağı taşırdı.”

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2020, 21:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
ele değil kendine bak
ele değil kendine bak - 5 ay Önce

amerikayı kınarlar ulen sen önce kendi ülkene bak hukuk tekmeyle mi icra olunuyor.bu tekme atana hukuk demiyor mu kardeş hayırdır yargıç biziz sana ne oluyor deyip ceza kesmesi gerekmiyor mu.

SIRADAKİ HABER