Tarihi Süryani Çarşısı ahır oldu

Çarşının restore edilip, turizme kazandırılması isteniyor

Tarihi Süryani Çarşısı ahır oldu

Mardin'in Midyat ilçesinde bulunan tarihi Süryani Çarşıs bakımsızlık nedeniyle harabeye döndü. Çarşının bahçesi ahır olarak kullanılıyor.
 

Midyat'ta bulunan ve asırlarca el sanatları ustaları yetiştiren tarihi Süryani Çarşısı, bakımsızlık nedeniyle harabeye dönüştü. Yakın tarihe kadar da birçok iş yerinin bulunduğu çarşıda tüm kepenkler kapanırken, bahçesi ahır olarak kullanılıyor. Söz konusu durum, ilçe halkının ve turizmcilerin tepkisine neden oluyor. Vatandaşlar, çarşının restore edilip, turizme kazandırılmasını istiyor.

"TARİHİ DOKUYA SAHİP ÇIKILMALI"

İlçede, çarşının bulunduğu sokakta otel işletmeciliği yapan Vasfi Aslan, "Burası Midyat'ın en eski çarşısıdır. Vali, belediye başkanı ve kaymakamımızdan buraya bir el atmalarını istiyoruz. Burada güzel bir sanat sokağı olabilir, burası her gelen turistin merak edip gezdiği yerdir. Burada bulunan dükkanların restore edilmesi, ışıklandırma yapılması lazım. Bu dokuya sahip çıkılmasını istiyoruz" dedi.

Süryani İbrahim Gökinan, Altıntaş köyünden 70'li yıllarda Midyat'a geldiğini ve uzun yıllar çarşıda sobacılık yaptığını belirterek, "Bu çarşı Midyat'ta olan her kesimin ekmek kazandığı, Süryani, Hıristiyan, Müslümanların çalıştığı bir yerdi. Midyat Çarşısı otelden başlayıp caddeye kadar uzanan uzun bir yerdir. Bu dükkanlarda kalaycılık, sobacılık ve her sanattan meslek vardı. Süryanilerin çoğunluğu Avrupa'ya gittiler ama az çok daha burada Süryani vardır. Önceden burada sanat vardı. Hem de güzel bir şekilde idare ediliyordu. Fakat bu hale geldi" diye konuştu.

Midyat Süryani Kültür Derneği Başkanı Ayhan Gürkan ise, "Midyat'ın eski çarşısı belki dünyada benzeri olmayan açık bir hava müzesi ama maalesef bugün çok kötü durumda, çok acınacak bir halde. Midyat'ın gelişmesiyle beraber yeni dükkanlar yapıldığı için orası terk edildi ve sahipsiz kaldı. 20 yıla yakındır o çarşı ahır olarak kullanılıyor. Kültür Bakanlığı, Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Midyat Belediyesi bir çalışma yapabilir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2017, 10:59

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER