Tarihçi Metin Kunt hayatını kaybetti

Kunt'un vefatını İbn Haldun Üniversitesi Öğretim Üyesi Muhammed Fatih Çalışır, sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklama ile duyurdu

Tarihçi Metin Kunt hayatını kaybetti

Türkiye ve Osmanlı tarihi üzerine araştırmaları ve kitaplarıyla tanınan dünyaca ünlü tarihçi Prof. Dr. Metin Kunt hayatını kaybetti.

Başta ABD olmak üzere dünyanın birçok saygın üniversitesinde ders veren Kunt'un vefatını İbn Haldun Üniversitesi Öğretim Üyesi Muhammed Fatih Çalışır, sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklama ile duyurdu: 

"24 Kasım’dan bu yana agresif biçimde ilerleyen bir pnömoniye, çok zayıf düşmüş bulunan bağışıklık sisteminin direnememesi sonucu, 3 Aralık Perşembe sabahı yoğun bakımda sessizce göçüvermiş." Metin hocanın yakın arkadaşlarından birinden aldığım teyit. Mekanı cennet olsun."

Stanford Üniversitesi Tarih Bölümü'nden Prof. Dr. Ali Yaycıoğlu da sosyal medya hesabından Metin Kunt'a ilişkin bir paylaşım yaptı. Yaycıoğlu şu ifadeleri kullandı:  

"Metin Kunt Hocamız gözlerini hayata yummuş. Osmanlı tarihinin çok önemli meselelerine titiz ve ince müdahaleleriyle düşüncelerimizin yönünü değiştirdi; meslektaşları olarak kendisine hep borçlu kalacağız. Ve ne kadar zarif ve nazik bir insandı! Tanrı’nın rahmeti üzerinde olsun."

Kaynak: Gazete Duvar

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 15:52

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER