Taraf'tan sarsıcı iddia: Türkiye IŞİD'e toprak vermeyi kabul etti

Süleymanşah Türbesi’ni vereceği iddia edildi...

Taraf'tan sarsıcı iddia: Türkiye IŞİD'e toprak vermeyi kabul etti

Taraf gazetesi bugün gündemi sarsacak bir manşetle çıktı. Haberde, Türkiye'nin IŞİD tarafından esir alınan konsolos ve diplomatlara karşılık yurt dışındaki tek Türkiye toprağı olan Süleymanşah Türbesi’ni vereceği iddia edildi.

Oda TV’nin derlediği Taraf gazetesinin "Süleymanşah Türbesi IŞİD'e Veriliyor' başlıklı haberine göre; IŞİD yaklaşık 2 aydır elinde esir olan Türk konsolos ve diplomatlara karşılık yurt dışındaki tek Türkiye toprağı olan 928 yıllık Süleymanşah türbesini istedi. AK Parti hükümeti ise IŞİD'in bu talebini kabul etti.

Yapılan anlaşmanın ardından hükümetin, Genelkurmay'a Suriye sınırları içindeki söz konusu türbenin yer aldığı topraklardan Türk askerini çekme talimatı verdiği belirtildi.

IŞİD HÜKÜMETE 3 AY SÜRE VERDİ

Taraf'tan Hüseyin Özay'ın haberine göre; İki buçuk aydır süren rehine pazarlığında Ankara'yı köşeye sıkıştıran IŞİD, Türkiye'den önce para ve silah istedi. Pazarlığın dozunu gittikçe arttıran örgüt, son olarak 49 rehinenin serbest bırakılması karşılığında yurt dışındaki tek Türkiye toprağı olan Süleyman Şah Türbesi'nin boşaltılmasını talep etti. IŞİD'le çatışmaya girmek istemeyen hükümet, bu isteğe yeşil ışık yaktı.

GENELKURMAY'A ÇEKİLİN TALİMATI

Hükümet, türbenin boşaltılması talimatını Genelkurmay'a iletti. Ancak bu, IŞİD talebi olarak değil, Süleyman Şah Türbesi'ne olası bir saldırı ihtimaline karşı önlem olarak gösterildi. Asker, çekilme için ön hazırlık yaptı. Ama henüz harekete geçmedi. Hükümet kamuoyunu 'çatışmayı önlemek için askeri çektik' diye ikna edecek.

TARİHİ ÖNEMİ BÜYÜK

Osmanlı Devleti'nin kurucusu olan Osman Gazi'nin dedesi Süleyman Şah ve iki askerin mezarının bulunduğu Halep'teki türbe, Ankara ve Lozan antlaşmaları gereği Türkiye toprağı kabul edildi. Bugüne kadar Türk askeri tarafından korundu.

İŞTE TARAF'IN BUGÜNKÜ OLAY YARATACAK 1. SAYFASI:


Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2014, 23:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aslan demirok
Aslan demirok - 4 yıl Önce

Cok acidirki gecmisimiz tarihimiz
Ayaklar altina aliniyor milet olsrak
Gozu donmis bu canilere evet
Deme kabul etme asagliligimiz
Olamazzzzzzzzzzzzzzz...c.???