Tapeleri sızdıranlar yakalandı mı?

'Tapeleri sızdıran 44 polisin belirlendi'

Tapeleri sızdıranlar yakalandı mı?

Tapeleri sızdıran 44 polisin belirlendiğini yazan Star gazetesi, 10 polisin meslekten ihracının istendiğini söyledi. Star gazetesin 17 Aralık operasyonundan sonra internete düşen dinleme kayıtlarının Emniyet İstihbarat’ta yapıldığını yazdı. Kayıtları yapan ve sızdıran 44 polis hakkında ‘casusluk’tan soruşturma açıldığı ve savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu ifade edildi. Gazete ayrıca 10 polisin de meslekten ihracının istendiği belirtildi.

Star gazetesinde yayımlanan “Emniyet’te 44 köstebek” başlıklı habere göre, 17 Aralık Operasyonu’ndan sonra internete düşen bazı yasadışı dinleme kayıtlarının Emniyet İstihbarat’ta yapıldığı ortaya çıktı. Yasa dışı kayıtları yapan ve medyaya sızdıran 44 polis hakkında ‘casusluk’tan soruşturma açıldı ve ayrıca savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. 10 polisin de meslekten ihracı istendi.

EMNİYET İSTİHBARAT DİNLEMİŞ

İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından 11 ayrı konuda başlatılan soruşturmalarda, Emniyet İstihbarat’ta ‘usulsüz dinleme’ yapıldığı ve ‘üst düzey devlet yöneticilerinin kişisel verilerinin incelendiği; bir kısım kayıt ve verilerin silindiği; gizli kalması gereken bilgilerin medyaya sızdırıldığı belirlendi.

CASUSLUĞUN CEZASI 20 YI

Devlet yöneticileri hakkında yasa dışı dinleme, kaydetme ve kişisel verileri kopyalama suçlarını işleyen polisler hakkında ayrıca, ‘casusluk’ suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu yapıldı. Suç duyurusunda, bu polislerin TCK 327 ve 328. maddelerine göre, “Devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek”ten yargılanmaları istendi. Bu suç 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.


Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2014, 09:55

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER