Tansu Çiller'in oğlunun arazisine özel imar: 5 kat arttırıldı

Berk Çiller’in yönetiminde olduğu şirkete ait Sarıyer Kilyos’taki yaklaşık 30 bin metrekarelik arazinin imarı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirilerek inşaat hakkı artırıldı

Tansu Çiller'in oğlunun arazisine özel imar: 5 kat arttırıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yönetim kurulu üyeleri arasında eski Başbakan Tansu Çiller’in oğlu Berk’in de olduğu şirkete ait İstanbul Kilyos’ta SİT alanında bulunan 30 bin metrekarelik arazinin imarını değiştirip inşaat hakkını 5 kat artırdı. 
 
Son dönemde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile birçok kez görüşüp, AKP’nin izlediği politikalara destek veren eski Başbakan Tansu Çiller’in verdiği bu desteğin karşılığı arazi rantıyla geri döndü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Kilyos’ta SİT alanında bulunan 30 bin metrekarelik arazinin imarını değiştirip inşaat hakkını 5 kat artırdı. Arazinin sahibi şirketin yönetim kurulu üyeleri arasında Tansu Çiller’in oğlu Berk de var.
 
Berk Çiller’in yönetiminde olduğu şirkete ait Sarıyer Kilyos’taki yaklaşık 30 bin metrekarelik arazinin imarı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirilerek inşaat hakkı artırıldı.
 
İMAR PLANI DEĞİŞTİRİLDİ
 
Sözcü’nün haberine göre, Karadeniz kıyısında 3. derece doğal sit alanında kalan 29 bin 768 metrekarelik arazinin imar planları değiştirilerek Bakanlık tarafından itirazlar için askıya çıkarıldı.
 
Plan raporuna göre tamamı 3. derece doğal sit alanı sınırları içerisinde kalan parsel daha önce “düşük yoğunluklu konut, park, yol” alanı olarak belirlenmişti. Bu koşullara göre konut için ayrılan 22 bin 931 metrekarelik alanda 4 bin 586 metrekarelik inşaat yapılması mümkündü. Bakanlık tarafından yapılan plan değişikliği ile alanın turizm potansiyeli ve ülkenin turizm sektörüne sağlayacağı faydalar göz önüne alınarak, “konut” fonksiyonu için ayrılan arazi ‘turizm tesisleri alanı’na alındı.
 
Parsele otel, motel ve pansiyon yapılabilecek. Yeni yapılanma koşulları da arttırılarak “Taks:0.40, Kaks:0.80, yükseklik 10.50 metre (3 kat)” olarak belirlendi. Buna göre parselin 22 bin 902 metrekarelik bölümüne bodrum kat ile birlikte 24 bin metrekare otel inşaatı yapılabilecek.
 
“Düşük yoğunluklu konut” alanından çıkarılarak “Turizm tesis alanı” ilan edilen arazi, imar planı raporunda yer alan bilgilere göre Marsan Marmara Holding A.Ş.’ye ait. İTO kayıtlarına göre de şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Yılancıoğlu, yönetim kurulu üyelerinden biri eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Uçuran Çiller, diğeri de Adem Yelken.
 
OTEL İNŞAATININ ÖNÜNÜ AÇILDI 
 
Kilyos’taki parselin 22 bin 902 metrekarelik bölümüne bodrum kat ile birlikte 24 bin metrekare otel inşaatı yapılabilecek.
 
İBB'DEN OLUMSUZ GÖRÜŞ
 
Konuyla ilgili görüşü sorulan kamu kurumlarından olan İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından yapılan değerlendirmede turizm fonksiyonunun çevre yapılaşma koşulları ile uyumlu olmadığı, inşaat alanının 5 kat arttırıldığı, imar yollarının genişliğinin 10 metreden 7 metreye indirildiği belirtildi. Yapı yoğunluğunu arttıran plan değişikliğinin ulaşım sistemine de ek yük getireceği kaydedilerek planın bu hususlar doğrultusunda revize edilmesi istendi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2020, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER