Taksim'de Srebrenica için fincanlı anıt yapıldı: Şto Te Nema?

Büyük acının yıldönümünde sanatçı Haluk Levent de oradaydı…

Taksim'de Srebrenica için fincanlı anıt yapıldı: Şto Te Nema?

Srebrenica’da soykırıma uğrayan 8 bin 372 Müslüman için Boşnak fincanlarından oluşan bir ’Niye Yoksun?’ anıtı yapıldı.

 

Genç Boşnaklar Derneği tarafından organize edilen ve ilki 2004 yılında Bosna Hersek’te düzenlenen "Niye Yoksun?" (Şto Te Nema) adlı anma etkinliği Taksim Meydanı’nda gerçekleştirildi. Srebrenica’da 1995 yılında katledilen 8 bin 372 Müslüman erkek ve çocuk için düzenlenen anma etkinliğinde kahve fincanlarından bir ’Niye Yoksun?’ anıtı oluşturuldu. Kulpsuz Boşnak fincanlarına dökülen kahveler katliamda ölenleri anmak için Taksim Meydanı’nda sergilendi. Anma etkinliğine İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ve şarkıcı Haluk Levent de destek verdi.

 

Genç Boşnaklar Derneği tarafından düzenlenen anma etkinliğinde 1995 yılında katledilen 8 bin 372 Müslüman erkek ve çocuk için Taksim Meydanı’nda fincanlardan oluşan bir ’Niye Yoksun Anıtı?’ yapıldı. Her bir fincanın bir Müslüman’ı temsil ettiği anma etkinliğinde önce kahveler pişirildi. Ardından da pişirilen kahveler Taksim Meydanı’na dizilen Boşnak fincanlarına döküldü. Bu arada Genç Boşnaklar Derneği üyesi gençler, üzerlerinde ’Niye Yoksun?’ yazılı tişörtler giyip yakalarına masumiyet ve umudu simgeleyen yeşil ve beyaz renkli Bosna çiçeği takarak vatandaşlara broşür dağıttı.

 

Anma etkinliğini düzenlenen Genç Boşnaklar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Aida Tüfek, "Bugün Srebrenica soykırımının 17. yıldönümünü anmaktayız. Bizim amacımız burada ’Şto Te Nema’ veya ’Niye Yoksun?’ Anıtı oluşturmak. Bu geçici bir anıt. Bu anıt fincanlardan oluşmakta. Bu fincanlar kulpsuz Boşnak fincanları. Gün boyunca pişirilen kahveler fincanlara doldurulacak. Her fincan bir soykırım mağdurunu temsil ettiği için, insanlar fincanları doldurarak bu şekilde anmakta" dedi. Asıl amaçlarının Türk halkını Srebrenica soykırımıyla ilgili bilgilendirmek olduğunu kaydeden Tüfek, "Biz bunu her sene yapacağız. Zaten bu anıt her sene farklı ülkede ve farklı şehirde sergilenmektedir" diye konuştu.

 

Tüfek fincanlardan oluşan bir anıt yapmanın ne anlama geldiği hakkında da bilgi verdi. Tüfek, "Boşnaklarda da Türklerdeki gibi kahve içmek bir keyiftir. Bizim ailelerimiz, akrabalarımız ölen kişilerle kahve içiyorlardı. Ama artık onlar hayatta değil. Biz onlar için bu kahveleri dolduruyoruz. Hayatta olsalardı onlar da bizimle bu kahveyi içerlerdi. Tüfek, Taksim Meydanı’ndaki Niye Yoksun Anıtı için hedeflerinin 5 bin fincana ulaşmak olduğunu ifade etti.

 

KULPSUZ BOŞNAK FİNCANIYLA ANILDILAR

Etkinliğe katılan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sabahattin Deniz de niçin kulpsuz fincan tercih edildiğini anlattı. Deniz, "Bu fincanların özelliği kulpsuz olması. Bosna’da yaşayan Müslümanlar bu fincanı tercih ederler. En büyük sebebi içinde ay ve yıldız vardır. Fincanı kahve içmek için tuttuğunuzda ay ve yıldızı da görmüş ve hatırınızda tutmuş olursunuz en büyük sebebi bu" dedi. Deniz kulplu fincanların üç parmakla tutulduğunu bunun da Çetnik işareti olduğunu belirterek, "Çetniklerin o üç parmak işaretini yapmamak için, kahve içmek için kulpsuz fincanlar tercih ediliyor" diye konuştu. Çetnik, Sırp ırkçı örgütlenmesinin adıdır.

 

HALUK LEVENT DE DESTEK VERDİ

Anma etkinliğine destek veren şarkıcı Haluk Levent de, "Geçen sene de buradaydık. 8 bin 700 küsur ayakkabı toplamıştık. Bugün de bu fincanlarla onları anıyoruz. ’Onlar burada olsaydı buradan kahve içeceklerdi’ anlamı taşıyan bir mesajla Taksim Meydanı’ndayız" dedi. Geçen hafta Srebrenica’da olduğunu ve orada şarkısı için bir klip çektiğini söyleyen Levent, "Orada gördüklerimi burada anlatacak durumda değilim. Çünkü çok etkilendim. Tek bir şey gördüm orada. Birleşmiş Milletler (BM) denilen o kuruluşa kimsenin inancı kalmamış. BM eliyle bir katliam başlatıldı. Avrupa’nın ortasında binlerce insan vahşice öldürüldü. Ben bu katliamın Hitler katliamından daha büyük bir katliam olduğu görüşündeyim. Unutturmamız gereken bir şey ve yıllar boyu bu kampanyaları sürdürmemiz gerekir diye düşünüyorum" diye konuştu.

 

Anma etkinliğine katılan İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ise, "Unutmamak ve unutturmamak için buradayız. Elbette yüreğimiz yanıyor ama artık geçmişe bakmamak lazım. Bundan sonra yeni Srebrenica’lar olmaması için, bundan sonra yeni soykırımlar olmaması için unutmamalıyız; unutturmamalıyız. Ben inanıyorum ki herkesin burada olması lazım. Burada olmayanlara da burada yazdığı gibi ’Niye Yoksun?’ diye soruyoruz. Ama inanıyorum ki birçok kişi fiziken olmasa da ruhen ve manen burada" diye konuştu.

 

"BABAMIN AMCASININ TORUNLARI KATLEDİLDİ"

Anma etkinliğine bir Boşnak olan Hüseyin Buğday ile annesi Semiha Buğday ve babası Vahit Buğday da katıldı. O dönemde 8 bin 372 Müslüman erkek ve çocuğun soykırıma uğradığını belirten Buğday, "Bugün onları Boşnak kahvesiyle anıyoruz" dedi. Babasının amcasının torunlarının soykırıma uğradığını belirten Vahit Buğday, "Babamın amcasının torunları katledildi. İki sene önce de mezarlarını ziyarete gittik. Üzüldük tabii" dedi.

 

Haberi aldığında neler hissettiğini de anlatan Buğday "Çok acı bir durum olmuştu. Çok acıydı. Hiç beklemediğimiz bir an bununla karşılaşmaları bizim o haberi almamız anlatılır gibi değildi" diye konuştu. Semiha Buğday da akrabalarının ölüm haberini aldıklarında çok üzüldüklerini söyledi. (Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2012, 22:22
YORUM EKLE