Tahliyesine karar verilen Gergerlioğlu'na 30 bin TL tazminat ödenecek

AYM Genel Kurulu, vekilliği düşürülen HDP'li Gergerlioğlu hakkında verdiği 'hak ihlali' kararında ayrıca 30 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti

Tahliyesine karar verilen Gergerlioğlu'na 30 bin TL tazminat ödenecek

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Gergerlioğlu hakkında verdiği 'hak ihlali' kararı da bugün Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. AYM'nin kararına uyan mahkeme Gergerlioğlu’nun tahliyesine karar verdi.

HDP’den yapılan açıklamada “Adalet mücadelemiz sonuç verdi. AYM kararı sonrası Milletvekilimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında tahliye kararı verildi. Milletvekillerimiz, yöneticilerimiz ve partililerimizle Sincan’a vekilimizi karşılamaya gidiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, vekilliği düşürülen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında verdiği “ihlal kararı” Kocaeli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi ve Gergerlioğlu avukatlarına tebliğ edildi.

AYM Genel Kurulu kararında, “Seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna, ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna, Anayasa'nın 67. maddesinde güvence altına alınan seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ihlal edildiğine, Anayasa’nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine” oy birliğiyle karar verildiğini belirtti.

30 BİN TL TAZMİNAT ÖDENECEK

Kurul yerel mahkemeye gönderdiği kararında, “Seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile ifade özgürlüğünün ihlalinin” sonuçlarının ortadan kaldırılması için Gergerlioğlu’nun yeniden yargılanmasına başlanması, mahkumiyet hükmünün infazının durdurulması ile yeniden yapılacak yargılamada durma kararı verilmesi şeklindeki işlemlerin yerine getirilmesini istedi.  Kurul kararın bir örneğini de Meclis Başkanlığı’na gönderilmesine karar verdi.  Kurul ayrıca Gergerlioğlu’na 30 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2021, 10:55

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER