Tahliye taleplerinden vazgeçtiler!

KCK ana davasında savunma avukatları tahliye taleplerinden feregat ettiklerini açıkladı

Tahliye taleplerinden vazgeçtiler!

Diyarbakır'da görülen KCK ana davasında savunma avukatları, tutuklu 91 Kürt siyasetçi hakkında verdikleri tahliye taleplerini içeren dilekçenin geri iade edilmesini isteyerek, sanıklar hakkındaki tahliye taleplerinden feregat ettiklerini belirtti.

Avukatlar bugün verdikleri dilekçede, yargıçların 3 gün içerisinde, 7 bin 500 sayfa iddianame ve 500 klasörden oluşan ek delilleri incelediklerini belirterek, "Tape kayıtlarının müvekillerimizce yok edilmesi ve gizlenmeleri yönündeki endişenizi paylaşıyoruz. Müvekillerimizin tahliye edilmeleri durumunda örgütün dağ kadrosuna katılabilecekleri yönündeki tespitler bizleri de endişelendirmiştir" denildi.

KCK ana davasında yargılanan ve Cuma günü avukatların tahliye talebinde bulunduğu 91 tutuklu Kürt siyasitçe hakkındaki tahliye talebi, yine sanık avukatları tarafından geri çekildi. Nöbetçi konumundaki Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne avukatları tarafından verilen tahliye taleplerinin geri çekildiğine dair dilekçeler bugün verildi.

Mahkemeye verilen dilekçelerde, daha önceki tahliye taleplerinden feragat edildiği ve bu talebin işleme konulmaması istendi. Bugün verilen dilekçede, dün 5 Kürt siyasetçi hakkında örgütün dağ kadrosuna katılmaları şüphesiyle tutukluluk hallerinin devamına ilişkin verilen karara vurgu yapıldı. Avukatlar, mahkemenin 3 gün gibi kısa bir sürede 7 bin 500 sayfa iddianame ve 500 klasörlük ek dellileri inceleyerek bu kararı verdiğini belirtti.

Mehmet Emin Aktar ve Cihan Aydın imzasıyla bugün verilen dilekçede, şu ifadeler kullanıldı:

"Tamamı tape kayıtlarından oluşan ve bir örneği adli emanette saklanan delillerin müvekillerce yok edilmeleri, gizlenmeleri ve değiştirilmeleri yönündeki mahkemenizin endişesini paylaşmaktayız. Yine dava dosyasında beyanları bulunan ve gizli tanık oldukları için kimlikleri gizli tutulan tanıkların, baskı altına alınması, PKK-KCK örgütünün halen faaliyetlerine devam ediyor olması, müvekillerin tahliye edilmeleri durumunda örgütün dağ kadrosuna katılabilecekleri yönündeki tespitler, sanık vekilleri olarak bizleri de endişelendirmiştir. Mahkemenizin davaya tutuklamaya bakış açısı açık bir şekilde ortaya çıkmıştır. Bu nedenle mahkemenizin ve yargıçlarının gereksiz yere meşgul edilmemesi, yoğun iş yükü altındaki sayın yargıçların daha fazla mağdur edilmemesi için dilekçemizin mümkünse tarafımıza verilmesi, iadesi mümkün değilse işleme konulmaması, dilekçemizden ve tahliye taleplerimizinden vazgeçtiğimizi beyan ederiz" denildi. (ANF)
 
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 18:04

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER