Tahliye kararı veren hâkimler turuklandı

Aralarında Hidayet Karaca ve bazı polislerin de bulunduğu 75 kişi hakkında tahliye kararı veren 2 hâkim hakkında tutuklama kararı

Tahliye kararı veren hâkimler turuklandı

Aralarında Hidayet Karaca ve bazı polislerin de bulunduğu 63 kişi hakkında tahliye kararı veren hakimlerden ikisi göz altına alındı. Gözaltına alınan hakimlerin tutuklandığı açıklandı. Eski 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik ile 32. Asliye Ceza Hakimi Mustafa Başer, "örgüt üyeliği" suçlamasıyla tutuklanma talebiyle Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmişti.

Metin Özçelik, gözaltına alınmasında önce, akşam saatlerinde Çağlayan Adalet Sarayı’na geldi. Adliyede bulunan basın odasına uğrayarak Özçelik, gazetecilere, "Odamı topladım. Sizinle de vedalaşmaya geldim” dedi.

HÂKİM ÖZÇELİK, GÖZALTI ÖNCESİNDE GAZETECİLERLE GÖRÜŞTÜ


Özçelik, gazetecilerle kararı hakkında sohbet ederken adliyenin idari işlerinden sorumlu başsavcı vekili Hacı Hasan Bölükbaşı ve bir grup polis basın odasına gelerek, "Burayı boşaltın. Burada basın açıklaması yapılamaz.Yapacaksanız çıkın dışarda yapın” ifadelerini kullandı.

Uyarının ardından çantasındaki yazılı açıklamaları basın mensuplarına dağıtan Özçelik, kararının arkasında olduğunu belirterek, “Kararım tamamen hukukidir. Türkiye’de yaşananlar uzun süre sürdürülebilir bir durum değil. Türkiye’ye hukuk geri geldiğinde, şu an bu kararları verenler arkasında durabilecek mi? Umarım onlar da hukuki olarak kararlarını savunabilirler. Bu az önceki olay bile Türkiye’nin şu andaki geldiği durumu gösteriyor” dedi.

Özçelik, bu sözlerinin ardından gazetecilerle tokalaşarak veda etti. Bu gelişmenin ardından da Özçelik gözaltına alınarak, tutuklanma talebiyle Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2015, 18:00

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER