Tahir Elçi: Nusaybin halkı yardım bekliyor

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki sokağa çıkma yasağı 12. gününde

Tahir Elçi: Nusaybin halkı yardım bekliyor

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve Nusaybin Belediye Eş Başkanı Cengiz Kök “acil yardım” çağrısında bulundu.

Diyarbakır ve Mardin Baro başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, Nusaybin ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Mardin Barosu binasında düzenlenen toplantıya avukatlar adına katılan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, açıklamalarda bulundu.

‘HALKIN VARLIĞI TEHLİKEDE’

İlçede halkın temel ihtiyaçlarının karşılanmadığını söyleyen Elçi şunları söyledi:

“11 gün içerisinde su, elektrik gibi temel ihtiyaçlar giderilmemektedir. Bazı kanalizasyon şebekeleri patlamış. Çöpler kaldırılamamakta.

“Ekmek, ilaç ve gıda gibi ihtiyaçlar karşılanmamaktadır. Geçen her saat toplumun sağlığı bakımından giderek tehlikeli gelişmeler yaşanmaktadır.

“Nusaybin halkı yardım bekliyor.  Sokağa çıkma yasağının anayasal bir dayanağı yok. Bu tedbir ölçüsüz ve toplumu mağdur eden bir tedbirdir. Gerçekten de Kürt meselesi bağlamında bu sorunu daha çok içinden çıkmaz bir hale sokan bir uygulamadır” şeklinde konuştu.

‘BİRLEŞİN VE BİR ŞEYLER YAPIN’

Nusaybin Belediye Eş Başkanı Cengiz Kök de kamuoyuna acil yardım çağrısında bulundu.

“Her geçen an insanlık için bir kayıp. Birleşin ve bir şeyler yapın. Haksızlığa hukuksuzluğa karşı, insanlık için bir şey yapılacaksa şimdi yapılsın. Bu kentin artık tek bir can daha vermeye tahammülü kalmadı artık.”

Nusaybin’de, şu ana kadar 8 kişi yaşamını yitirdi, onlarca kişi de yaralandı.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2015, 10:30
YORUM EKLE