Tahir Elçi'nin ön otopsi raporu

Tahir Elçi'nin öldürülmesinin ardından yapılan ön otopsi raporu açıklandı

Tahir Elçi'nin ön otopsi raporu

Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Cihan İpek, katledilen Baro Başkanı Tahir Elçi'nin otopsi işlemlerinden sonra morgun kapısında açıklama yaptı. "Türkiye ve dünyada tanınan bir insandı.

İnsan hakları savunucusu ve değerli bir hukukçuydu" diyen İpek, Elçi'nin uzak mesafeden tek bir ateşli silahla katledildiğini vurguladı. İpek, soruşturmaya gizlilik kararının alındığını da söyledi.

Morgun önünde konuşan İpek, şunları söyledi: "Değerli Tahir Elçi, bu sabah Diyarbakır'da Dört Ayaklı Minare diye tabir edilen ve daha önceki olaylarda tahribat görmüş olan kentin en tarihi yerlerinden birinde tahribatlara dikkat çekmek üzere basın açıklamasından hemen sonra maalesef ateşli bir silah yarasıyla yaralanarak, öldürülmüş ve katledilmiştir.

'TÜM DÜNYANIN TANIDIĞI BİR İNSANDI'

Tahir Elçi değerli bir hukukçu ve insan hakları savunucusu ve bin 100 üyesi olan Diyarbakır Barosu'nun başkanıydı. Tüm Türkiye ve dünyada tanınan bir insandı. İnsan hakları savunucusu ve değerli bir hukukçuydu.

Maalesef bu olayı üzülerek bildirmek durumundayım. Yeni otopsiden çıktık. Otopsi işlemlerinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı, Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı, Diyarbakır Barosu yönetim kurulu üyeleri bizler hazır bulunduk. Yine Diyarbakır Adlı Tıp Daire Başkanı otopsideydi.

'TEK BİR ATEŞLİ SİLAHLA KATLEDİLDİ'

Yapılan incelemede tek bir ateşli silah yaralanmasına bağlı olarak sol kulak arkasından uzak bir mesafeden yapılan bir atışla giriş ve çıkış deliği olan ateşli bir silahla yaralanmasına bağlı olarak katledilmiştir. Üzgünüz, sizlere şunu söylemek istiyoruz, cenazesini yarın Yeniköy Mezarlığı'nda öğle namazına mukabil defnedeceğiz.

Taziye ve tören saatini daha sonra bildireceğiz. Üzüntümüz büyük, bütün hukuk camiasının, insan hakları savunucularının, halkımızın başı sağ olsun, ailesine sabır diliyoruz. Bu hepimize, hukukçulara, insan hakları savunucularına yapılan bir saldırıdır, bunu kabul etmiyoruz, nefretle kınıyoruz.

'UZAK MESAFEDEN ATEŞ EDİLDİ'

Otopsi raporu sonuç kısmı çok açık, kişinin ölümünün ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı olarak kafatası sol zigola ve burun kemik kırıkları, beyin beyincik kanaması ve harabiyeti sonucu meydana gelmiş olduğu kanaatindeyiz. Uzak mesafede ateşli bir silah yaralanmasıyla olağan bir ölümdür."

SORUŞTURMAYA GİZLİLİK KARARI GETİRİLDİ

İpek, otopsi raporunu açıkladıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Hedef gözetilerek ateş edildiği yönündeki iddiaların sorulduğu İpek, soruşturmaya gizlilik kararının konulduğunu söyledi.

İpek, "Soruşturma devam ediyor. Soruşturma gizlidir. Olay yeri inceleme, başsavcımız ve iki yöneticimizle birlikte olay yerine gittiler. Ama olay yerine dair henüz bir bilgi alamadık. Soruşturma bütün yönleriyle sürmektedir" dedi.

Sur ilçesine Valiliğin almış olduğu sokağa çıkma yasağının sorulduğu İpek, kararı doğru bulmadıklarını belirtti. İpek, Tahir Elçi'nin yanında bulunan silaha ilişkin de henüz bir bilgilerinin olmadığını kaydetti.

Öte yandan edinilen bilgiye göre, ön otopsi işlemleri bitiminde savcının ıslak imzasız belgeyi vermek istedi, ancak avukatların itirazı ve başsavcının devreye girmesiyle ıslak imzalı belge avukatlara verildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2015, 16:01
YORUM EKLE