Tahir Elçi gözaltına alındı

Elçi’nin gözaltına alınmasının gerekçesi olarak “soruşturmanın sonuçsuz kalmasını sağlamak amacı ile yurt içinde saklanması” gösterildi

Tahir Elçi gözaltına alındı

“PKK terör örgütü değildir” dediği için hakkında yakalama kararı çıkarılan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, gece geç saatlerde Diyarbakır Barosu’nda gözaltına alındı.

Elçi’nin gözaltına alınmasının gerekçesi ise “soruşturmanın sonuçsuz kalmasını sağlamak amacı ile yurt içinde saklanması” gösterildi.

Yakalama kararı haberinin duyulması üzerine çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi, bölge barolarının başkanları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak Tahir Elçi’yi Baro Başkanlığı binasında ziyaret ederek destek sundu. Diyarbakır Barosu’na bağlı avukatlar da gece boyu binada bekleyerek Elçi’ye destek verdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın da binada bulunduğu saat 02.00 sıralarında Diyarbakır Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, zırhlı araçlar ve çevik kuvvet ekipleri ile birlikte Baro Adli Yardım binasına gelerek Baro Yönetim Kurulu üyelerine Sulh Ceza Hakimliği kararını tebliğ etti.

Baro yöneticilerinin talebi üzerine sivil polisler kimliklerini göstererek mahkemenin yakalama kararını gösterdi. Kararın Tahir Elçi’ye götürülmesi sırasında polislerin baro binasına girmek istemesi üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı. Avukatlar Baro binasında herhangi bir arama kararı olmadığını söyleyerek, polislerin içeri girmemesini istedi. Bunun üzerine gelen polisler Tahir Elçi’yi kapıda bekledi.

Kapıda bir konuşma yapan Tahir Elçi, “Bir ifade, bir söz nedeniyle bir Baro Başkanı tutuklanıyor. Türkiye’de ifade özgürlüğü ve demokrasinin geldiği boyut açısından çarpıcı bir uygulama yaşıyoruz. Bir Baro binasından Baro Başkanı ifadeleri nedeniyle tutuklanıyor şu anda” dedi.

Konuşmanın ardından binaya gelen polisler Tahir Elçi’yi gözaltına aldı.  Polis aracına bindirilen Elçi, “Türkiye özgür bir ülke midir, demokratik bir ülke midir bu manzara bunu çok iyi ortaya koydu “dedi.

Elçi’nin soruşturmanın başlatıldığı İstanbul’a götürüleceği belirtildi. (İMC Tv)

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2015, 09:02
YORUM EKLE