Tabip Odası: Korkmuyoruz; Gezi’den Suruç’a kadar tedaviye devam edeceğiz

Tabip Odası Gezi Parkı davasına ilişkin açıklama yaptı

Tabip Odası: Korkmuyoruz; Gezi’den Suruç’a kadar tedaviye devam edeceğiz

Gezi eylemleri sırasında Dolmabahçe Bezm-i Alem Camii’ne sığınan eylemcilerin yargılandığı davada 255 sanıktan 244’ünü suçlu bularak, 2 ay 15 gün ile 1 yıl 2 ay 16 gün arasında değişen hapis cezalar verildi.
Gezi park’ı davasının karara bağlanmasının ardından açıklama yapan İstanbul Tabip Odası, “Gezi’den Suruç’a, Suruç’tan Ankara Garı’na yaralılara sağlık hizmeti sunmaya, gerekirse kutsal kabul edilen yerlerde bile yaralılar neredeyse orada olmaya ve gönüllü sağlık hizmeti sunmaya devam edeceğiz,” dedi.

İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi’nin, Gezi Parkı Ana Davası’nda 255 sanıktan 244’ünü suçlu bularak, 2 ay 15 gün ile 1 yıl 2 ay 16 gün arasında değişen hapis cezaları ile Dr. Yasemin Erenç Dokudan ve Dr. Sercan Yükseldört’ün de aralarında bulunduğu dört sanığa ‘ibadethaneyi kirletmek’ suçlamasıyla 10 ay hapis cezası vermesinin ardından İstanbul Tabip Odası’ndan karara tepki geldi.

Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada, davada verilen karardan korkulmadığı belirtilerek, “Bugün yağan cezalar bizleri korkutmadığı gibi hekimler olarak; Gezi’den Suruç’a, Suruç’tan Ankara Garı’na yaralılara sağlık hizmeti sunmaya, gerekirse kutsal kabul edilen yerlerde bile yaralılar neredeyse orada olmaya ve gönüllü sağlık hizmeti sunmaya devam edeceğiz,” denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Bezm-i Alem Camii’nde yaralılara sağlık hizmeti sunduğu için “suçluyu kayırma” “camiyi kirletme” isnadlarıyla yargılanan Dr. Yasemin Erenç Dokudan ve Dr. Sercan Yüksel’in de aralarında bulunduğu 255 kişi için bugün 48. duruşma yapıldı.

Mahkeme Hakimi şimdiye kadarki bütün duruşmalarda derhal beraat kararı verilmesi taleplerini, yargılanan herkesin ifadesinin alınmadığı/ ifadelerin tamamlanmadığı, tanık ve şikayetçilerin hepsinin dinlenmediği gerekçesiyle reddediyordu.

Bugünkü duruşmada ise bu eksiklikler devam ettiği halde, İstanbul 55. Asliye Ceza Hakimi Yener Yıldırım sürpriz bir adım atarak davayı sonlandıracağını açıkladı. Dosyada yargılanan kişiler hakkında hiçbir delil elde edilmediğinden, yargılanan iki hekim yönünden ise ‘yaralılara sağlık hizmeti sunmak değil tam aksine sunmamak suç olduğundan’ uzun zamandır beraat kararının verilmesi bekleniyordu.

Fakat mahkeme hakimi 2013’den bu yana devam eden Gezi süreci davalarında görülmedik şekilde dosyada ismi geçen neredeyse herkese hapis cezası verdi. 255 kişilik en büyük Gezi Davası, gerek insanların niçin yargılandığını dahi açıklamayan torba iddianamesiyle, gerek yaralılara sağlık hizmeti sunduğu için hekimleri yargılayan zihniyetiyle, gerek yargılama sürecinin bütününe yansıyan hukuk katliamıyla ve son olarak da bugünkü ceza bombardımanı ile tarihimize bir utanç davası olarak geçmiştir.

Bu davada verilen karardan; ne bu davada yargılanan meslektaşlarımız ne de hekimler olarak bizler korkmadık, korkmuyoruz.

Bugün yağan cezalar bizleri korkutmadığı gibi hekimler olarak; Gezi’den Suruç’a, Suruç’tan Ankara Garı’na yaralılara sağlık hizmeti sunmaya, gerekirse kutsal kabul edilen yerlerde bile yaralılar neredeyse orada olmaya ve gönüllü sağlık hizmeti sunmaya devam edeceğiz.

İstanbul Tabip Odası

(İMC)


Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2015, 22:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

sihhiye insan ayirt etmez