Suudi Büyükelçi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı: Kayıp gazeteci için izahat istendi

Kaşıkçı, Washington Post gazetesinde köşe yazıları yazıyordu

Suudi Büyükelçi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı: Kayıp gazeteci için izahat istendi

Suudi Arabistan Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı için izahat istendi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün (3 EKim 2018) konuya ilişkin yaptığı açıklamada Suudi Arabistanlı muhalif gazeteci Jamal Khashoggi'nin (Cemal Kaşıkçı), Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda olduğunu açıklamıştı.

Reuters'a konuşan bir Suudi yetkili de, Kaşıkçı'nın 'çoktan gittiğini' belirtmişti.

Bugün Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu tarafından bugün yapılan açıklamada, Kaşıkçı'nın konsolosluktan çıktıktan sonra kaybolma şartlarına ilişkin gerçeklerin ortaya çıkarılması için Türk yetkililerle koordinasyon ve takip içerisinde oldukları belirtildi.

TUTUKLANMA TEHDİDİ NEDENİYLE SUUDİ ARABİSTAN'DAN AYRILMIŞTI

Kaşıkçı, Suudi Arabistan'da bir gazetede editörlük ve Suudi Arabistan’ın eski istihbarat başkanı Prens Türki bin Faysal'a danışmanlık yapıyordu, ancak Riyad yönetimi ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a karşı yazdığı muhalif yazılar sebebiyle tutuklanma tehdidi nedeniyle bir sene önce ABD’ye taşındı. ABD’ye taşındığından bu yanan Kaşıkçı, Washington Post gazetesinde köşe yazıları yazıyordu.

Washington Post için Eylül 2017’de kaleme aldığı yazısında “Ben evimi, ailemi ve işimi geri bıraktım ve sesimi yükseltiyorum… Başka türlüsü hapishanede çürüyenlere ihanet olur. Birçokları konuşamazken ben konuşabiliyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 09:52

Demokrat Haber’e Destek Olun >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER