Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman: İran'la savaş petrol fiyatlarını hayal edilemeyecek seviyelere yükseltir

ABD ve İngiltere de Suudi Arabistan'a düzenlenen saldırılardan İran'ı sorumlu tutmuş, Tahran ise iddiaları reddetmişti

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman: İran'la savaş petrol fiyatlarını hayal edilemeyecek seviyelere yükseltir

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, dünyanın İran'ı kontrol altında tutmaya yönelik adımlar atmaması halinde "petrol fiyatlarının hayal bile edilemeyecek seviyelere yükseleceğini" söyledi.

Suudi Arabistan ile İran arasında çıkacak olası bir savaşın dünya ekonomiyi yerle bir edeceğini belirten Muhammed bin Selman, 2 hafta önce Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine düzenlenen saldırılardan da Tahran yönetimini sorumlu tuttu.

ABD ve İngiltere de Suudi Arabistan'a düzenlenen saldırılardan İran'ı sorumlu tutmuş, Tahran ise iddiaları reddetmişti.

Amerikan CBS Televizyonu'na konuşan Muhammed bin Selman ise "Eğer dünya İran'ı engellemek için güçlü ve kararlı adımlar atmazsa küresel çıkarları tehdit eden yeni eylemler göreceğiz. Petrol arzı sekteye uğrar, fiyatlar görülmemiş seviyelere çıkar" diye konuştu.

Orta Doğu'nun küresel enerji arzının yüzde 30'unu barındırdığını vurgulayan Veliaht Prens Muhammed, "Küresel ticaretin yüzde 20'si bu bölgeden geçiyor. Küresel ekonominin yüzde 4'ünü de Orta Doğu üretiyor" dedi.

Veliaht Prens, "Tüm bunların durma noktasına geldiğini düşünün... Bu küresel ekonominin yerle bir olması anlamına gelir. Etkiler sadece Suudi Arabistan ya da Orta Doğu ülkeleri ile sınırlı kalmaz" uyarısında bulundu.

Prens ayrıca Yemen'deki iç savaşa siyasi çözüm bulunması için görüşmeler yapılmasını önerdi.

Yemen'de Suudilerin desteklediği hükümet güçleri Şii Husi isyancılarla savaşıyor.

'KAÇIKÇI CİNAYETİNİN SORUMLULUĞUNU ÜSTLENİYORUM'

Muhammed bin Selman, 2 Ekim 2018'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti konusunda ise sorumluluğu üstlendiğini söyledi.

Veliaht Prens, Kaşıkçı'yı öldüren Suudi ekibin ofisinin emrinde olduğunu söylese de, cinayet emrini kendisinin vermediğini vurguladı.

İRAN: SUUDİLER BİZE MESAJ YOLLADI

Öte yandan, İran Hükümet Sözcüsü Ali Rabiey, Muhammed bin Selman'ın dünya liderleri aracılığıyla Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye bazı mesajlar gönderdiğini söyledi.

Rabiey, bu şekilde bir tür bir iletişim kurulmasının, Suudi Arabistan açısından gerçek bir tutum değişikliğine işaret ediyorsa, memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2019, 16:01

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER