Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'ndan 'Kaşıkçı öldürüldü' iddialarına yanıt

Açıklamada, Kaşıkçı'nın konsoloslukta öldürüldüğüne dair suçlamalar reddedildi

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'ndan 'Kaşıkçı öldürüldü' iddialarına yanıt

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, bazı işlemler için gittiği ve bir daha çıkmadığı Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na dört lüks araçla bazı kişiler geldi.

Başkonsolosluk resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Kaşıkçı'nın konsoloslukta öldürüldüğüne dair suçlamalar reddedildi.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, 2 Ekim'de evlilik işlemleri için gittiği ve bir daha çıkmadığı Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önündeki bekleyiş devam ederken binaya lüks araçlarla bazı yetkililer geldi.

Levent'teki başkonsolosluk binasına gelenlerin daha önce Türkiye'ye gönderilen Suudi polisler olduğu belirtildi.

Araçlar, başkonsolosluk önünde kısa süreli hareketlilik yaşanmasına neden oldu.

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nun resmi Twitter hesabından da Kaşıkçı'yla ilgili bir açıklama yapıldı.

Arapça ve Türkçe yapılan açıklamada, "Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu'nda resmi bir kaynak, Reuters Haber Ajansı tarafından yayınlanan ve Türk yetkililer kaynak olarak gösteren açıklamalarında, Suudi vatandaşı Jamal Khashoggi'nin (Cemal Kaşıkçı'nın) İstanbul'daki Suudi Konsolosluğu'nda öldürüldüğüne dair suçlamaları reddetti" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kaynak, bu temelsiz suçlamaları şiddetle reddetti ve bu ifadelerinin konuya vakıf olan veya gerçek Türk yetkililer tarafından yapıldığını sorguladı. Kaynak, Suudi yetkililerinden oluşan güvenlik heyetinin, Suudi tarafın talebi ve Suudi vatandaşı Jamal Khashoggi'nin ortadan kaybolmasına ilişkin soruşturmalara katılmak için kardeş Türk tarafının rızasıyla cumartesi günü İstanbul'a geldiğini belirtti. Kaynak, Krallığın nerede olurlarsa olsunlar vatandaşlarının güvenliği konusundaki üstün hassasiyetini ve özenini vurguladı."

‘ÖLDÜĞÜ KESİNLEŞTİ’

Öte yandan Türk Arap Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı bugün öğle saatlerinde Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önüne gelerek gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kaşıkçı’ya ilişkin açıklamalarda bulunan Kışlakçı, “Bize ulaşan bilgi, öldürüldüğü yönünde. Bu kesinleşti. Büyük ihtimalle bugün, yarın bütün detayları açıklanacak. Bütün dünya medyasının başı sağ olsun. Çok önemli bir gazeteciydi. Sadece bizim dostumuz değil, aynı zamanda dünyanın yakından bildiği önemli bir isimdi. Tüm dünyanın sevdiği bir gazeteciydi” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 12:29

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
sedat toprak
sedat toprak - 2 yıl Önce

nasıl olur böyle bir vakka türkiye muz cumuryetimi hani hukukun üstünlüğünü inşa etmişiz yazık oluyor ülkeyi ne hale getirdiler büyük ülkeyiz hep nutuk atıyoruz nerde kaldı büyüklüğümüz hayret için deyim böyle bir olay nasıl türkiye topraklarından yaşanır burası dağ başımı ülkeyi ne hale getirdiniz kınıyorum bana kalırsa türkiye bunun hesabını veremez suudi den özel polis ekibi geliyor ve bizim ülkemizde cinayet işliyor halada aklım alamıyor

SIRADAKİ HABER