'Süryanilerin Patrikhanesi Kırklar Kilisesi’ne geçsin'

Süryaniler iç savaştan dolayı Şam'da bulunan patrikhaneye gitmekte zorluk çekiyor

'Süryanilerin Patrikhanesi Kırklar Kilisesi’ne geçsin'

Mardin'deki Süryani Kırklar Kadim Kilisesi Papazı Gabriel Akyüz, Suriye’deki savaştan dolayı Şam’da bulunan Süryanilerin Patrikhanesi’nin tekrar Kırklar Kilisesi’ne geçmesini istedi.

Suriye’de son 3 yıldır yaşanan iç savaştan dolayı Süryaniler, Patriklerine gitmekte zorluk yaşıyor. Süryani Kırklar Kadim Kilisesi (esas adı Mor Behnam) Papazı Gabriel Akyüz, Patrikliğin merkezinin yeniden Mardin’e taşınmasını istedi.

Akyüz Süryani Patrikliği’nin tarihi ve kiliseleri hakkında da bilgi vererek, “1293 yılından itibaren kilisemiz patriklik merkezine dönüştü. Süryani Kilisesi’ni yöneten dini liderlerimiz dediğimiz patriklerimiz ilk sıralarda Antakya’da 518 yılına kadar görevlerini sürdürmüşlerdir. Sonra bazı sebeplerden dolayı oradan ayrılıp değişik kiliselere, manastırlara yerleşmiş. 10. yüzyılda Malatya’ya sonra Diyarbakır’a, daha sonra Malatya’ya tekrardan Mardin’e taşınıyor. 1160 yılında ikinci merkez olarak kullanılmış burası. 1293 yılından itibaren kilisemiz resmen patrikhane olmuştur. Patrikler Deyrulzafaran Manastırı ve Kırklar Kilisesi’ni patrikhane olarak kullanmışlar. Bu patrikhanemiz 1932 yılına kadar görevini sürdürmüş. Uzun bir süre Mardin’de devam etmiş. Ve 1932 yılında Mardin’den ayrılıyor ve Suriye’nin Şam kentindedir. Şimdi bu savaş nedeniyle Lübnan da ikinci bir merkez olarak da kullanılıyor. Burası da tekrar metropolit merkezine dönüş yaptı. Şu an burası metropolit kilisesi olarak Süryani Kilisesi statüsüne geçmektedir” dedi.

Gabriel, Kırklar Kilisesi’nin tekrar Patrikhaneye dönüşmesini beklediklerini ifade ederek, “Gönül ister ki patrikhanemiz tekrar eski evine dönsün. Çünkü memleketimize büyük bir faydası olacaktır. Özellikle son yıllarda turizm sektörü gelişmesiyle birlikte büyük bir katkısı olacaktır. Temennimiz tekrar gelmesidir. Tabi bu temennilerle iş bitmiyor. Bu devletin takdir edeceği bir şeydir. Devlet, patrikhaneyi resmi bir kurum olarak kabul ederse, resmi bir statü kabul edecek olursa niçin gelmesin ki. Gelmeyi düşünecektir, ilk başta bu sürecin tamamlanması gerekir” diye belirtti.

Gabriel, Kırklar Kilisesi’nin tekrar patrikhane olması durumunda yılda iki kez bütün metropolitlerin toplanma yeri olacağını dile getirerek, “Törenler olur, Süryaniler sürekli burayla irtibatlı olur. Yurt dışından gelecek Süryaniler hem burayı ziyaret etmiş olur hem de sayıları da gittikçe artardı. Suriye’deki savaştan önce yapılan ziyaretlerde, o kentte büyük bir döviz akışı da sağlanmış oluyordu. Burası Süryaniler için önemli bir yere sahip olurdu” dedi.

Mor Behnam (Kırklar) Kilisesi 4.yy'da yapılmıştır. Şar Mahallesi’ndedir. Kilisede üç giriş kapılı ince taş işçiliği ile işlenmiş mihrapları, 400 yıllık ahşap mihrap kapıları, 1500 yıllık kök boya ile baskı perdeleri, geniş avlusu içinde çan kulesi evi ve adeta dantel gibi işlenmiş taş oymacılığı örneklerinin yer aldığı divan mevcuttur. Bugün Mardin Metropolitlik Kilisesidir. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2014, 18:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Beth Aho
Beth Aho - 4 yıl Önce

Cok düsük laflar kulais buakalede, sanki bizim patrihane turk turizim burosu olacak.
Papaz bij, Seyfoyu utunttunmu. Seyfoyu kabul etmiyen, mkun degil, ederse bir daha Seyfo Cok düsük laflar kulais buakalede, sanki bizim patrihane turk turizim burosu olacak.
Papaz bij, Seyfoyu utunttunmu. Seyfoyu kabul etmiyen, mkun degil, ederse bir daha Seyfo yapar. Patrikhanemiz 1932 de Süryaya tasinmis, sebebi neimis anlatmiyorsun. Suriye Süryanilere heb din özgürlugu vermis. Türkiye bize ne vermis. Bizi asimile icin, bize bir Turk adi vermis, mal ve ev bizden almis, bizi cüpcü bile yapmamis, 30%

Beth Aho
Beth Aho - 4 yıl Önce

Papaz bey, çok düsük laflar kulanmis Papaz bey, çok düsük laflar kulanmis bu makalede, sanki bizim patrihane turk turizim burosu oldu.

Papaz bey, Seyfoyu utunttunmu?

Seyfoyu kabul etmiyen, elinden gelirse daha bir SEYFO yapa bilir.

Papaz by, Patrikhanemiz 1932 de Süryaya tasinmis, sebebi neimis anlatmiyorsun. Suriye Süryanilere heb din özgürlugu vermis. Türkiye bize ne vermis?

Bizi asimile icin, bize bir Turk adi vermis, mal ve ev bizden almis, bizi cüpcü bile yapmamis.

Senin tarihini silmek istemis. Sene köle bir isim vermis ve Felleh demis. Sanki bu yetersizmis, sene Gavur demis ve diyor. Sanki o topraklar senin degilmis

1894-96 ve 1915 Seyfoyu unuttunmu?

Turkiye hep Süryani(Arami) miletti 100'de 90'i ölderen ve öburu zorla - patrik Efrem Barsaum gibi - göç etmis; 150 aile içinmi patrihanayi Türkiyeye gelmek istiyorsun? Yoksa Türkiyedeki din, dil etc... özgurlugu içinmi Patrikhaneyi Turkiyeye gelmek istiyorsun?

Shlome u iqore

Turkçem zaif oldugundan, kusura bakmayin

Gabriel jakob
Gabriel jakob - 4 yıl Önce

Papaz bey sanki patrikhanenin müşaviriymiş gibi nutuk veriyor.tarihten bahsederken devletin süryani halkina ne yapildiğini patriği sürgüne nasil yolladiğini turabdinin topraklarini kendine ilhak edildiğini vakiflar kanunu şimdiye kadar işlev görmemesi katliyamlarla entrikalarla sürgün edilen süryaniler herşey gülük gülistanlik gibi beyan ediliyor.

musa konac
musa konac - 4 yıl Önce

Birbirimize hep tas atariz, dusundurumuze karsi cikariz, kaso gabriyel yaliniz fikrini soyliyor ben iki sene once kirklar kilisesine gimistim sanki orda 40 sene once zaman durmustur, cok uzuldum ve oralari bizimdir sahip cikmamiz lazim peder gabriele hak veriom hepinize sayglar diyom

yalakalik yapmayin artik
yalakalik yapmayin artik - 4 yıl Önce

Siz bu aciklamalari sadece gündemde olun diye yapıyorsunuz yada ortaklasa calistiginiz kisiler yaptiriyor oraya gelsinde iki günde devletin kontrolüne geçsin mi istiyorsunuz 80 ailesinin mardinde bir kilise bir manastiriniz var tüm dünyaya rezil ediyorsunuz kendinizi yaptiklarinizla şahin papaz bey siz önce düzenli kilisenize gidin ibadetinizi yapin orda kalan az sayıdaki suryanileri kiliseye gelmeye dini öğrenmeye teşvik edin kisacasi dini gorevinizi yapin sonra diğer konularla ilgilenen...

neshro
neshro - 4 yıl Önce

bu qrobo d'kito tamo, kibe had domer tawtir me turkiya'yo.

musa öztürk
musa öztürk - 4 yıl Önce

...butun dunya bittimmi?illahki türkiya.evet diyelimki turkiya baska yerde de olur,niye orda?mardinin ici o cahenemde