Süryani Patriki'nden Türkiye'ye çağrı: Katillerimizi silahlandırmayı bırakın

Patrik Moran Mor Ignatius Aphrem II, Türkiye'nin de cihatçı gruplara silah yardımı yaptığına dikkati çekerek çağrıda bulundu

Süryani Patriki'nden Türkiye'ye çağrı: Katillerimizi silahlandırmayı bırakın

Süryani Patriki Moran Mor Ignatius Aphrem II, ülkedeki grupların Suudi Arabistan, Katar gibi ülkelerden destek aldıklarını söyleyerek, Türkiye'nin de bu grupları silahlandırdığını söyledi. Patrik, "katillerimizi silahlandırmayı bırakın" dedi. Batının askeri müdahalesini istemediklerini belirten Patrik, taleplerinin ülkedeki grupların silahlandırılmaması ve desteklenmemesi olduğu belirtiliyor.

Suriye hükümetini ve Beşar Esad'ı meşru hükümet olarak tanıdıklarını belirten Patrik, Suriye'de yaşayanların çoğunluğunun da Esad hükümetini desteklediklerini savundu.

Ülkedeki cihatçıların Suudi Arabistan, Katar ve Mısır'dan geldiklerini ve buralardan destek aldıklarını belirten Patrik, Türkiye'nin de bu cihatçılara silah verdiğini söyledi.

Türkiye yetkililerinin kiliseyi Türkiye'ye getirme çabalarını da desteklemediklerini söyleyen Patrik, Türkiye'nin kendileri için büyük öneme sahip olduğunu ancak özgür seçimleriyle Suriye'de kalmayı seçtiklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 17:01
YORUM EKLE