Suruç'ta yaralanan ve tedavisi için yardım kampanyası başlatan Güneş'e para cezası!

Suruç katliamında yaralanan Güneş Erzurumluoğlu'na bin 103 lira para cezası kesildi

Suruç'ta yaralanan ve tedavisi için yardım kampanyası başlatan Güneş'e para cezası!

Suruç katliamında ağır yaralanan Güneş Erzurumluoğlu'nun tedavisi için başlatılan yardım kampanyasına bin 103 lira para cezası kesildi!

Urfa'nın Suruç ilçesindeki patlamada yaralandıktan sonra İzmit'te özel bir fizik tedavi merkezinde tedavi gören 20 yaşındaki Güneş Erzurumluoğlu, sosyal medya üzerinden yardım kampanyası başlatınca Kabahatlar Kanunu'na göre Yardım Toplama Kanununa Muhalefet ettiği gerekçesiyle bin 103 lira para cezası kesildi.

Suruç'taki katliamında boynuna isabet eden bir şarapnel parçası nedeniyle ağır yaralanan Güneş Erzurumluoğlu, tekerlekli sandalyeye mahkum oldu.

Yüzde 98 engelli olan genç kadın Türkiye'deki tedavi yöntemlerinin yetersiz olduğuna inanarak İsviçre'nin Basel kentinde bulunan bir klinikte tedavi olması için sosyal medyada kampanya başlatıldı. Birçok kişi kampanyaya destek oldu.

Ama Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı, Güneş Erzurumluoğlu'na Kabahatlar Kanunu 36'ncı Maddesi gereğince Yardım Toplama Kanununa Muhalefet gerekçesiyle bin 103 lira para cezası kesti.

Güneş Erzurumluoğlu internet üzerinden kampanya başlattıklarını belirterek, "İnsanlar bana yardım edebilmek için hesap numarası istediler. İnternet üzerinden bir kampanya yaptık. İkinci günü tanıdıklarımız izin alınması gerektiğini söyleyince hemen durdurduk ve insanlar para yatırmayı kestiler. Valiliğe giderek gerekli belgeleri sunduk. Valiliğe gittik, ne zaman iyileşeceğime dair belge istediler benden. Yüzde 98 engelli diye 10 profesörün elinden çıkmış ömür boyu tedaviye muhtaçtır şeklinde bir belge verdiler. Ama valilik bunu yeterli bulmadı. Şu kadar tedavi sonrası, şu kadar zamanda iyileşirim şeklinde bir yazı istediler. Doktorlar böyle bir belge veremeyeceklerini söylediler. Valiliğe gittiğimizde yasa dışı örgütlere para topladığımıza yönelik emniyetten bir belge geldiğini söylediler. Bu yüzden kampanyanın engellendiğini belirttiler. Birkaç hafta sonra bana bin 103 lira Kabahatlar Kanunu'ndan ceza kesildi" diye konuştu.

Güneş Erzurumluoğlu, uluslararası bir internet sitesinde yardım kampanyasının devam ettiğini açıklayarak, "5 dile çevirip uluslararası bir site içerisinde yeniden bir kampanya başlattık. İnsanlar oradan yardım yapmaya başladılar. Cezayla ilgili itirazda bulunduk, yasal süreç devam etmekte." dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2016, 12:25
YORUM EKLE