Suriyeli genç ırkçı saldırı sonucu hayatını kaybetti

"Hukuk istiyoruz, adalet istiyoruz, cezası neyse alsın”

Suriyeli genç ırkçı saldırı sonucu hayatını kaybetti

Abdulkadir Davud adlı Suriyeli genç,  Zeytinburnu sahilinde ırkçı bir saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

Esenler’de ikamet eden ve Pazar günü tatili nedeniyle Zeytinburnu sahiline inen bir grup Suriyeli arkadaşın üzerine alkollü olduğu iddia edilen bir saldırgan tarafından ateş açıldı. Saldırganın kurşunlarından kaçmaya çalışan Suriyeli mültecilerden Abdulkadir Davud (21) hayatını kaybetti.
Olayın tanıklarından Suriyeli mülteci Ahmed Uzun (20) yaşananları Evrensel Gazetesi’nden Ercüment Akdeniz’e anlattı.

Uzun, “Zeytinburnu sahilindeki bir parkta sohbet ediyorduk. Eve gitmek üzere durağa gittik. Esenler otobüsünü bekliyorduk. Tanımadığımız bir adam evinin penceresinden çıktı ve bize küfür etmeye başladı. ‘Niye küfür ediyorsun, biz sana ne yaptık’ diye sorduk. ‘S..n gidin Suriyeliler’ diye devam etti, çok ağır küfürler etti. Biz küfür etmedik” ifadelerini kullandı.

KURŞUNLARDAN İKİSİ ABDULKADİR’E İSABET ETTİ

Sözü edilen kişinin içeri girmesiyle bu kez balkona eşinin çıktığını ifade eden Uzun, eşinin kendilerine “Kaçın, bu sarhoş, silah almaya gitti” diye seslendiğini söyledi. Eşinin bu söylemi üzerine kendilerinin kaçmaya başladığını dile getiren Uzun, “Arkadan 3 el silah sesi geldi. İkisi Abdulkadir’e saplanmış, biri boşa gitmiş. Döndüğümüzde çocuk kanlar içindeydi. Ambulans onu almaya geldiğinde tahminimce ölmüştü. O gün sahilde fotoğrafını çekmiştim” dedi.

Sonrasında olay mahaline sivil polislerin geldiğini söyleyen Uzun, “Adamın kaçtığını söylediler, yakalanmış da olabilir. Savaştan kaçtık buraya geldik, Abdulkadir burada öldürüldü. Ailesi ve arkadaşları olarak adalet istiyoruz” diye konuştu.

‘ADALET İSTİYORUZ’

Abdulkadir’in babasının Suriye’de öldüğünü, 6 kız kardeşi ve annesi ile İstanbul’da yaşadığını belirten Abdulkadir’in eniştesi Gays El Khatip (30) ise “Beş yıldır ütücülük yapıyordu. Sonra aksesuar lamba işine başladı. Abdulkadir evlenmemişti. Annesi sürekli ağlıyor. Hukuk istiyoruz, adalet istiyoruz, cezası neyse alsın” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2020, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER