Suriye: Türkiye ve ABD'nin güvenli bölge uzlaşısını reddediyoruz

Suriye Dışişleri'nden bir yetkili, güvenli bölgenin uluslararası hukuku ve BM Şartı'nı ihlal edeceğini söyledi

Suriye: Türkiye ve ABD'nin güvenli bölge uzlaşısını reddediyoruz

Suriye yönetimi, ülkenin kuzeyinde bir güvenli bölge oluşturulması için Türkiye ile ABD arasında yürütülen görüşmeleri kınadı.

Suriye Dışişleri’nden bir yetkili, ‘ABD’nin Suriye’nin iç işlerine yönelik devam eden yıkıcı müdahalesini’ kınadıklarını açıkladı.

‘AÇIK SALDIRGANLIK SAYARIZ’

Yetkili, Ankara ile Washington arasında herhangi bir uzlaşıyı ‘kategorik olarak reddettiklerini’ söyledi; böyle bir durumu Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne karşı açık bir saldırganlık olarak gördüklerini ekledi.

‘TÜRKİYE BAHANE UYDURUYOR’ SUÇLAMASI

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’ya konuşan yetkili, “Suriye iç işlerine yönelik ABD tarafından ortaya konulan krizi sürdürme ve karmaşık hale getirme amaçlı müdahaleyi güçlü bir biçimde kınamaktadır” dedi.  Yetkili, Türkiye ile ABD arasında gerçekleşecek her tür uzlaşıyı reddettiklerini vurgulayarak, bu durumun uluslararası hukukun ve BM Şartı’nın ihlali anlamına geleceğine dikkat çekti. Yetkili, Türkiye’yi, ‘ulusal güvenlik adı altında Suriye’ye karşı saldırganlık bahaneleri uydurmakla’ suçladı.

Ankara ile Washington’ın Rus yapımı S-400’ler nedeniyle kriz yaşadığı bir dönemde, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın da aralarında bulunduğu yetkililerle görüşmüştü.

Toplantılardan uzlaşı çıkmasa da, Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması adımlarının ele alındığı belirtilmişti. Tarafların Menbic konusunda uzlaşamadığı da açıklanmıştı.

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
El helebi
El helebi - 5 ay Önce

Suriye ne istiyor,kimse karışmasın ben benim gibi olmayanları ezip yok edeyim.turk devleti ne diyor,bukadar sümsük devleti bir arada bulmuşken hayallerimi gerceklestireyim.haklı .potinden tabanca alır,Avrupa'ya birer kasa böcekli sebze ,meyve verip tank,top,mermi yani kısaca insan yok etme adına Avrupa ne uretiyorsa alacak,eskaza itirazları olursa,idlipdeki ortaklarından bir kaçının fotosunu gösterip ertesi gün bilmem kaç milyar dövizi cebe indirir,vAllahi bu gelgit güzel iş,öldürülecek çoluk çocukta bol,eh daha ne olsun.keyf keka vAllahi...

SIRADAKİ HABER