Suriye: PYD'yi doğrudan destekliyoruz

Suriye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye'nin hedef aldığı YPG'yi ABD ve Rusya'nın yanı sıra kendilerinin de desteklediğini söyledi

Suriye: PYD'yi doğrudan destekliyoruz
Suriye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, BM Güvenlik Konseyi toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'deki dengeler ve ittifaklara ilişkin önemli ifadeler kullandı.

Caferi, PYD'yi kastederek ABD yönetiminin Suriye'de bir Kürt gruba destek verdiğini, Türkiye'nin ise Washington'dan bu politikadan vazgeçmesini istediğini hatırlattı.

Burada, "Çıkarların çatışması olabileceğini" belirten Caferi, "Bu arada ABD yönetimi tarafından desteklenen bu Suriyeli Kürt grup aynı zamanda Suriye hükümeti tarafından da destekleniyor. Dolayısıyla Suriye'nin kuzeyinde kazanılan zaferler, Suriye ordusu ile Kürtlerin Suriye halkının tamamı için kazandığı ortak zaferlerdir. Suriye ordusunun doğrudan desteğinden herkes istifade ediyor" dedi.

Caferi'nin bu sözleri üzerine TRT muhabiri, "O zaman PYD niye müzakerelerde rejimin yanında yer almıyor? Suriyeli muhalifler bu durumu eleştiriyor" diye sordu. Caferi bunun üzerine, "Bu sorunuzu ciddiye almıyorum" dedi.

(Kaynak: Radikal)

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2016, 10:40
YORUM EKLE