Sur'u ziyaret eden Sezgin Tanrıkulu: AKP dozer ve TOMA iktidarına dönüştü

Tanrıkulu, yıkımla karşı karşıya kalan Diyarbakır'ın Sur İlçesi'ne ziyarette bulundu

Sur'u ziyaret eden Sezgin Tanrıkulu: AKP dozer ve TOMA iktidarına dönüştü

Diyarbakır Sur ilçesi’nde devam eden yıkım üzerine, Sur’a ziyarette bulunan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Sur’da evleri polis bariyerleriyle abluka altına yurttaşlarla görüştükten sonra bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

"TANRIKULU, AKP DOZER VE TOMA İKTİDARINA DÖNÜŞMÜŞTÜR"

Evrensel'de yer alan habere göre Tanrıkulu, Sur’un dünyanın ortak mirası olduğunu, insanların evlerinden zorla çıkarılmasının yanı sıra elektrik ve sularının kesilmesine de tepki göstererek “ Sonuçlanmamış davalar var, insanların iradesine rağmen, onların elektriğini ve suyunu keserek buradan çıkmaya zorlayamazsınız.

Bunun adı hukuk devleti olmaz, bu ancak hukuk devletinin olmadığı yerlerde zorla, kaba güçle yapılan şeylerdir. Sonuçta burası tüm dünyanın ortak tarihi mirasıdır. 2015 Ağustos’undan bu yana maalesef, bütün Sur yıkıldı. Tahir Elçi’yi bu mirasa sahip çıktığı için kaybettik.

Onlarca insanımızı kaybettik, hala bazı yerlere giremiyoruz, bu bölgede çatışma yaşanmadı ama buna rağmen savaştan çıkmış bir görüntü var. AKP iktidarı dozer ve toma iktidarına dönüşmüştür.

Dozer ile iş makinalarıyla insanların evini başlarına yıkıyorlar, tomalarla da insanların demokratik tepkilerini ortaya koymalarını engelliyorlar. Bununla toplumsal barışı, huzuru sağlayamazsınız. Sur’un dinamikleriyle, Sur’da yaşayanlarla barışık bir proje yürütebilirsiniz ama onlara rağmen yürütemezsiniz.

Bu kentin Stk’ları , dinamikleri, muhtarlarıyla buluşmadan nerede yapıldığı belli olmayan gizli, saklı olanlarla burayı dönüştüremezsiniz, yazıktır, günahtır. İnsanları kendi evlerinde susuz, elektriksiz bırakmak başka bir zulümdür.

Bir mahkeme kararı olmadan zorla bu işlerin yapılması zalimliktir. Buradaki yaşamla alakası olmayan insanların, burada yaşamamış insanların, buraları yıkmaya, dönüştürmeye hakkı yoktur. Burada bir tarihi yok ediyorlar. Adalet ve Kalkınma Partisi’ne sesleniyorum, bu yıkıp, yakma politikanızdan vazgeçin” diye konuştu.


 

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2017, 16:28
YORUM EKLE