Süleymancılar’ın yurdunda çalıştırılan çocuk kolunu kıyma makinesine kaptırdı

Ailenin avukatı Suat Özcan, yurt yöneticileri hakkında tazminat davası da açtı

Süleymancılar’ın yurdunda çalıştırılan çocuk kolunu kıyma makinesine kaptırdı

Kütahya’da, Süleymancılar tarikatına ait olduğu iddia edilen Özel İkizhöyük Orta Öğretim Erkek Öğrenci Yurdu’nda geçen yıl, yurtta kalan ağabeyini ziyarete giden 12 yaşındaki N.E. adlı çocuğun, yurdun mutfağında kaçak şekilde çalıştırılırken kolunu kıyma makinesine kaptırdığı belirtiliyor.

Çocuğun sağ kolu dirsekten kesildi. Yurt müdürü ve aşçı hakkında açılan davada, yurtta kalan 15 yaşındaki ağabeyin de “Seni aşçı yapacağız” denilerek mutfakta çalıştırıldığı iddia edildi.

 
İŞLERİ YAPIN SONRA ÇIKIN
 
İsmail Saymaz'ın Hürriyet'teki haberine göre, Kütahya’da geçen yıl 22 Ağustos’ta meydana gelen olayda 12 yaşındaki N.E. yurtta kalan ağabeyi 15 yaşındaki S.’yi ziyarete gitti. Yurt Müdürü Mehmet Kalkan’a gidip “İzin verirseniz ağabeyimle çarşıda gezmek istiyorum” dedi.
 
Kalkan “Yurtta yapılacak işler var. O işleri yapın, sonra yanıma gelin” dedi. İki kardeş mutfağa gönderildi. Aşçı Bünyamin Dağ, S.’den bulaşıkları yıkamasını, kardeşi N.’den de etleri kıyma makinesine koymasını istedi. N. etleri koyarken, kolunu kıyma makinesine kaptırdı. N.’nin sağ kolu dirsekten itibaren koptu.
 
TEDAVİ ETTİRMEM TEHDİDİ
 
N. ifadesinde, kolu makinede olduğu sırada aşçı Dağ’ın, “Kıyma makinesini merak edip kimsenin görmediği bir anda elimi içinde soktum, şeklinde ifade ver. Yoksa ambulansı çağırmam” diye tehditte bulunduğunu söyledi. Ağabeyi S.E. de “Ben de korktum ve istedikleri şekilde ifade verdim.
 
Müdür ve aşçı ‘İstediğimiz gibi ifade verirsen kardeşinin tedavisiyle ilgileniriz. Aksi halde yardımda bulunmayız. Bize bir şey olmaz’ dediler” diye konuştu.
 
Yurtta üç aydır kaldığını kaydeden S.E. sürekli aşçı Dağ’ın yanında çalıştırıldığını belirtip, “Aylık 250 TL maaş veriyorlardı. Kardeşim ziyarete geldiği zamanlarda onu da çalıştırırlardı” dedi.
 
AŞÇININ YANINDA ÇALIŞTI
 
Kütahya 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Mehmet Kalkan ve Bünyamin Dağ hakkında ‘taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olma’ suçundan dava açıldı. İlk duruşma, 1 Nisan 2016’da görüldü.
 
Dağ, ifadesinde, tembihlediği halde N.’nin elini makineye soktuğunu iddia etti. Ancak ağabeyi S.’nin üç aydır yanında çalıştığını kabul ederek, “Daha sonra kadroya geçecekti” dedi.
 
Kalkan ise yurtta öğrenci çalıştırmadıklarını savundu. Dava dosyasına, Kalkan ve Dağ’ın iki kardeşi yalan beyanda bulunmaya zorlayan telkinlerinin konuşma dökümlerinin de girdiği belirtildi.
 
YURT YÖNETİMİNE TAZMİNAT DAVASI
 
Ailenin avukatı Suat Özcan, yurt yöneticileri hakkında tazminat davası da açtı.
 
Özcan, dava dilekçesinde, çocukların ailesinin yoksul olduğunu belirterek, “N.’nin bakım ve tedavisi zorluk içinde geçmiştir. 12 yaşında bir çocuğun kolunun kopmasına neden olmalarına rağmen bir kere olsun arayıp sormamışlardır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 18:05

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER