Şule Çet davasında sanıkların tutukluluğuna devam kararı

Plazada düşerek şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Şule Çet davasında, kadın örgütlerinin davaya müdahillik talepleri kabul edilmedi

Şule Çet davasında sanıkların tutukluluğuna devam kararı

Ankara’da bir plazanın 20’nci katından düşerek şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren 23 yaşındaki Şule Çet’in ölümünden sorumlu sanıkların yargılandığı davanın ilk duruşması Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Duruşma salonunun küçük olmasından kaynaklı Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi salonuna geçildi.

Duruşmaya; Çet’in ailesi, HDP Kadın Meclisi, Ankara Kadın Platformu üyeleri ile çok sayıda kadın katıldı. CHP ve HDP’li vekiller de duruşmayı izledi.

Polis ablukası altına alınan duruşma salonuna, sanıklar çok sayıda polis, çevik kuvvet ve jandarma tarafından getirildi. Tutuklu yargılanan sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand hakkında “cinsel saldırı”, “kasten öldürme” ve “hürriyeti yoksun bırakma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 39 yıl ceza isteniyor.

TAKIM ELBİSE GİYEREK GELDİLER

Duruşma salonuna getirilen Aksu ve Akand’ın takım elbise giymesi dikkat çekti. Duruşma, kimlik tespiti ardından başladı.

Aile, Sosyal Hizmetler ve Çalışma Bakanlığı, Kadın Dayanışma Vakfı, Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Aydın Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Ankara Barosu Başkanı Erdinç Sağkan, İzmir Barosu Genel Sekreteri Çağrışım Kayadelen, Ankara Barosu Gençlik Merkezi Başkanı Aslı Koçak Arıhan, duruşmaya müdahil olma talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti sadece Aile, Sosyal Hizmetler ve Çalışma Bakanlığı’nın müdahilliğini kabul ederken diğer kurumlarınınkini ise reddetti.

Mahkeme heyeti, avukatların, yüz yüze ilkesi gereği sanıkların jandarma duvarından arındırılması talebini de kabul etmedi. Mahkeme başkanı “güvenlik” gerekçesiyle etten duvar örüldüğünü, yüz yüze ilkesinin mahkeme heyeti ve avukatlar için geçerli olduğunu söyledi.

MİLLETVEKİLLERİNDEN TEPKİ

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, savcının katılma talebine ilişkin mütalaasını vermeden mahkemenin müdahillik taleplerinin ret edilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Böyle bir uygulama olmadığını belirten Tanal, “Benim müdahil olma talebim var” diye tepki gösterdi.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, “Burada bir kadın cinayeti var. Bu cinayetlerin önlenmesi lazım. Sivil toplum kuruluşları konuşsun. Zaman problemimiz yok. Bu şekilde geçiştirilemez. Bu, sadece bizim görevimiz değil” diye konuştu.

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da, “Birçok davada müdahil olma talebinde bulunulmuştur. Hukukçuların müdahil olma talebi olmuş ve birçok profesörün de bu noktada yorumu vardır. Yasada böyle bir şey yok. Kadın örgütleri var. Kadın örgütleri bu davada müdahil olmalıdır” dedi.

SANIKLAR KENDİLERİNİ AKLADI

Daha sonra sanıkların ifadesine geçildi. Sanık Çağatay Aksu ifadesinde kadınların "Gösteriş amacında" olduğunu suçlamaları kabul etmediğini öne sürdü. Sürekli Çet’e yardımcı olmaya çalıştıklarını savunan Aksu, "abi-kardeş" gibi olduklarını iddia etti. Mahkeme Başkanı, "Pencere pervazlarında parmak izi bulunmaması ve avuç izinin bulunmadı. Neden?" diye sordu. Soruyu yanıtlayan sanık Aksu, alkollü olduğunu ve şoka girdiğini iddia etti. Çet’in arkadaşına attığı mesajları da inkar eden Aksu, mesajların "bahane" olduğunu öne sürdü.

Mahkeme heyeti Çet’in "of analog" mesajına dair sorusuna da Aksu, mesajların silinmiş olabileceğini iddia etti.

Ardından ise diğer sanık Berk Akand'ın savunması alındı. Berk Akand, Şule'yi daha önce tanımadığını o gece ilk kez tanıştıklarını söyledi. Berk Akan, Çağatay Aksu ve Şule ile beraber eve gittiklerini her şeyin "normal" seyirde ilerlediğini öne sürdü. 

DURUŞMAYA ARA VERİLDİ

Olaya dair hiçbir şey hatırlamadığını sadece Çağatay Aksu'nun uyandırmasıyla uyandığını iddia eden sanık Berk Akand, sinir krizi geçirdiğini de öne sürdü.

Mahkeme Başkanı'nın “Şule'nin sesini duydun mu?” sorusuna Berk Akand, müzik sesinden duymadığını iddia etti. Ardından Mahkeme Başkanı "Şule'nin sağ  parmaklılarında DNA bulundu" diye belirtti. Berk Akand buna da kılıf bularak kendini aklamaya çalıştı.

Müşteki avukatları Berk Akand'a sorular yöneltti. Berk Akand, "hatırlamıyorum, bilmiyorum" gibi gerekçelere sığındı.

Bir plazanın 20'nci katından düşerek, şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Şule Çet'in ölümünden sorumlu sanıkların yargılandığı dava duruşması sona erdi. 

Duruşma salonunda bir sıra sanık yakınlarına ayrılırken, ilk olarak güvenlik gerekçesiyle onlar duruşma salonuna alındı. İzleyiciler ile sanık yakınları arasına da çevik kuvvet polisleri tarafından etten duvar örüldü.

‘KIZIMIN EKONOMİK SIKINTISI YOKTU’

Şule Çet’in babası İsmail Çet öğleden sonraki duruşmada konuştu. Baba Çet, şikayetçi olduğunu söyledi. Kızının 3 yıl önce Ankara’ya geldiğini, Gazi üniversitesi Tasarım bölümünde okuduğunu, her ay 500 TL kendisinin gönderdiğini, 400 TL de burs aldığını belirtti.

Çet, “Kızım ilk yılını dershanede bitirdi. Ankara’ya bir kere geldim. Dershaneye gittiğinde geldim. Öğrenci yurdunda kalıyordu. Erkek arkadaşı olduğunu bilmiyordum. Ekonomik sıkıntısı yoktu. 29 Mayıs günü olayı öğrendim. Davaya katılma talebim var “ diye konuştu.

AĞABEYLERİ: ŞİKAYETÇİYİZ

Çet’in ağabeyi Şenol Çet ise ifadesinde, “29 Mayıs sabahı iş yerinde çalışırken, şahsıma bir telefon geldi. Kız kardeşiniz yüksekten düştü buraya gelmeniz gerekiyor dendi. Tatilde yanımızda kalıyordu. İstanbul Sultangazi Mahallesi’ne geliyordu. Babam gönderiyordu. Ara sıra ben de gönderiyordum. Çok zorlandığı zaman da söylerdi elimden geldiği kadar yardımcı olurdum” diye belirtti.

Şule Çet’in üvey kardeşi Ercan Bıçak, “Ben Ankara’ya geldiğinde yardımcı olamadım. Ama öncesinde yardımcı oldum. Kendisi tatillerde çalışmak istiyordu. Şikayetçiyim, davaya katılma talebim var” dedi.

Çet’in diğer üvey ağabeyi İbrahim Bıçak, Şule’ye ellerinden geldiği kadar yardımcı olduklarını, ekonomik sıkıntı çektiğinden bilgisi olmadığını belirtti. Bıçak, şikayetçi olduğunu ve davaya katılma talebi olduğunu belirtti.

‘DEVRİYE ATTIĞIM SAATTEYDİ’

Ailenin beyanı ardından tanıklar dinlendi. İlk olarak tanıklardan o akşam Yelken plazada güvenlik görevlisi Arif, daha önce ifade verdiğini söyledi. Güvenlik görevlisi Akif Deniz, 5’inci ayın 28-29’a bağlayan geceydi. Murat Abalı ile birlikte görevliydik. Çağatay Aksu, giriş yaptı. Aksu, otopark kapısının neden kapalı olduğunu sordu ve ‘arkadaşlar ofise dolap getirecek’ dedi.

Açamam dedim. Peki dedi ve döndü. Yanında Berk ve Şule hanım vardı. Çağatay bey, ‘Sizin dediğiniz olsun yarın dolabı getirsinler’ dedi.

Çağatay Aksu ve beraberindeki iki kişi diye kayıt düştüm. Geldiklerinde 00.30’du. Sabah namazını kıldıktan sonra ben otoparka indim. Gece 03.50 sularında Murat beni aradı ‘Kütleme oldu. Gel’ dedi.

‘ÇAĞATAY SAKİNDİ’

Ben de geldim. Arkadaşlar ile mütalaada bulunurken, binanın etrafında gezdik. Ekrandan baktık, anormal durum var mı diye. Sonrasında Konya yoluna baktık. Murat ile konuşurken ekran da gördüm. Berk beyin elleri saçları içinde oturmuş olarak gördüm. İneceklerini göreceğiz. Berk’in asansör içinde oturduğunu gördüm. Olay sonrasında isimlerini öğrendim. Çağatay isimli şahıs ‘hadi gidelim’ dedi. Ben beraberlerindeki ‘hanımefendi nerede’ dedi. Berk bey bana ‘çıkıp, gitti görmedin mi dedi. Sonrasında Murat arkadaşım peşlerine takıldı. Ben ekrana baktım. Murat geldi, ‘Kızın düştüğünü söylüyorlar’ dedi. Polisi, ambulansı aradık. Çağatay aracına binip, ayrılıp gitti. Ekrandan gördüm. Berk, Murat’ın peşinden geldi. Cep telefonunu açarak, ‘Lan neredesiniz şerefsiz’ diye Çağatay ile konuştu. O da ben geliyorum. Düştüğü yere bakmak için itfaiye aracı geldi.”

Avukat Umur Yıldırım, tanığa “her gelen misafire kayıt yapıp, yapmadıklarını, ofis sahiplerini de kaydediyor musunuz?” diye sordu.

Tanık Deniz, "misafirleri kaydediyoruz, ofis sahiplerini de gece 00.00’dan sonra gelirse kayıt altına alıyoruz. Çağatay çok rahattı. Çağatay bey sürekli ‘Hadi gidelim, hadi gidelim’ diyordu.

Ardından tanık Murat Abalı’da o gece görevli olduğunu belirtti. Yaklaşık bir yıldır görev yaptığını, o akşam iki araçla geldiklerini söyledi. Berk Akand’ın ekranda gördüğü kadarıyla sallanarak, yürüdüğünü ifade eden Abalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Berk Akand telaşlıydı. Çağatay sakindi. Yürüme olayı oldu. Dışarı çıktılar. Berk sürekli Çağatay’a kızın nerede olduğunu sordu. Çağatay kızın düştüğünü sordu. Yukarı düştüğünü söyledi. Bende Akif abiye söyledim. Sonrasında polis ekiplerini aradık, 15 dakika sonrasında geldi. Direk yukarıyı gösterince ben içeri girdim. Çağatay plazadan ayrıldı. Sonrasında 10 dakika sonra geldi.”

‘ŞULE İŞ ARIYORDU’

Çet’in ev arkadaşı Lila da tanık olarak dinlendi. Lila, “Şule’den köpek aldım. 3 aydır tanıyorum. 3 aylık bir tanışıklığım var. Köpek edinme ile ilgili görüşüyorduk, sonrasında ev arkadaşı olmaya karar verdik. Armada’nın orada çalışıyordu. Eğlence merkezinde çalışıyordu. Biz birlikte taşınmaya karar verdiğimizde ayrıldı. Ayrılmadan önce Çağatay’ın yanında çalışıyordu. İşyeri kapandığı için ayrıldı. Ailesinin yardım edip, etmediğini bilmiyorum. Bahçeli’de oturuyorduk. Olaydan bir hafta önce o eve taşınmıştık. Hem Şule hem ben iş arıyordum. Bir kasayı açmam gerekiyor diye gitti. Çağatay bize hiç gelmedi. Erkek arkadaşı Furkan diye biri vardı. Onunla köpek sahiplendiğim zaman gördüm. Ortak ev tuttuğumuzda hiç bizim eve gelmedi” diye konuştu.

Sabah aradığında Çet’e ulaşamadığını anlatan ev arkadaşı Lila, “En son konuştuğumuzda bir şey yoktu. Benden yardım istemedi. Mesajlardan sonra geleyim dedim. Yine cevap vermedi. Ben o mesajları anlamadım. Benim Türkçe’yi iyi bilmediğimi biliyor. Mesajı sabah da görmüş olabilirim. O gün hiç Muhammed Furkan ile görüşüp, görmediğini bilmiyorum” diye ekledi.

Umur Yıldırım, “Şule o gün rutinin dışında bir hareket gördünüz mü?” diye sordu. Lila cevabında, “Her zaman sessiz, sorunu yoktu” diye ekledi.

TANIK, AKAND’I YALANLADI

Sanık tanıklarından Pınar Turgut, daha önce verdiği ifadeyi kabul ederek, şöyle devam etti: “2004 yılında tanıdım. Üniversite’den çıktıktan sonra 8 sene görüşmedik. Berk ile duygusal anlamda arkadaşlığım yoktu. Berk’i olay olmadan 10 gün önce gördüm. İnstagram’dan haberleştik. Olay günü Berk aradı. Mesaj da gönderdi, telefon da açtı. Beni davet etti, plazaya çağırdı. Çağatay ile Şule olduğunu söyledi. Ertesi gün işim olduğu için gidemeyeceğimi söyledim. Şarkı videoları, Çağatay ve Şule’nin bir videosu vardı. 10-15 saniyelik bir video vardı. Karanlıktı, videoda çok bir şey belli olmadı. Gel oturalım diye mesaj atıyordu. İkisi ‘burada oturuyor, biz de oturalım ‘. Saat bir gibi sessize aldım. Sabah telefonda ‘kötü şeyler oldu’ sonrasında ‘ beni ara’ dedi. Benim hatırladığım gece 2.30 gibi mesaj atmıştı. Sabah ben aradığımda anlattı, inanmadım. Sonrasında televizyonda öğrendim.”

Berk Akand ise ifadesinde ‘kötü şeyler oldu’ mesajını sabah attığını iddia etmişti.

Sanık avukatları tanığa ısrarla mesajın gece atılıp, atılmadığından emin olması yönünde ısrar etti. Tanık Turgut ise, “Ben ne ifade verdiysem arkasındayım. HTS kayıtlarına bakabilirsiniz, çıkarın. Ben o saatlerde olduğunu gördüm” diye cevap verdi.

SANIKTAN İLGİNÇ SAVUNMA

Nişanlısı olduğu için mesajları sildiğini iddia eden sanık Berk Akand, “Pınar beni terslediği için ona kızdım sildim. Nişanlımla da bir iki ay önce ailevi sorunlardan dolayı tartıştık, ayrıldık. Videolar hayati önem taşıyordu” diyerek, kendini savundu.

Berk Akand ve Çağatay Aksu’nun arkadaşı olan ve o akşam Rıfkı denilen işyerinden ayrılan Mustafa Ali, de tanıklıklarını anlattı. Akand’ın sabah kendini aradığını, “Kız kendini camdan aşağı attı” dedi. Sonrasında yakın arkadaşı Üzeyir’i aradığını belirten Ali, sonrasında karakola gittiğini belirtti. Şule’nin psikolojisinin yerinde olduğunu da sözlerine ekledi

Ofis sahibi de tanık olarak dinledi. Olay günü savcılıkla birlikte olay yeri incelemede içerde içki şişeleri görmediğini kaydetti.

Avukat Umur Yıldırım, Mersin Üniversite'sinde tıp uzmanları tarafından hazırlanan mütalaayı mahkemeye sunmak istediklerini söyledi.

'ÇET'İN KALÇASINDA ISIRIK İZİ VAR'

Uzman mütalaayı açıklayan Yıldırım, vajinal kısımda da YSTR olduğu, anal kısımda ekimozlara ve amilaza dair açıklamalar olduğunu belirtti. 3 defa adli tıp raporu alındığını ve Çet'in kalçasında ısırık izi olduğunu bunu fotoğraflarda sabit olduğunu ifade etti.

Çet'in cinsel saldırıya uğradığını ve bunun delillerle ortaya çıktığını belirten Yıldırım, videolarla ilgili tüm videolarda gece 1.40 - 2.30 arasında ne olduğunun muamma olduğunu aktardı.

Müşteki avukatı "insan öldürmeden" tutuklama talebinde buluyoruz. Bu dosyada verilen tutukluluk devam kararının emsal olacağını vurgulayan katılan avukatları tutukluluk halinin devamını istedi.

SANIKTAN BERAAT TALEBİ

Sanıklardan Berk Akand suçsuz olduğunu belirterek, tahliye talebinde bulundu. Sanıklardan Çağatay Aksu da Çet'in ev arkadaşı Lila'nın ifadelerini kabul etmediğini, Çet'in intihar ettiğini öne sürdü. "Ben tahliye istemiyorum. Beraat talep ediyorum" demesi salonda tepkiyle karşılandı.

SANIK AVUKATLARININ MEDYA RAHATSIZLIĞI

Sanık avukatları katılan vekillerinin televizyonda beyanat vermesine dair suç duyurusunda bulunmasını isteyerek, müvekkilleri hakkında algı operasyonları yapıldığını öne sürdü. Mahkemenin bu duruma son vermesi gerektiğini talep eden sanık avukatları, müvekkillerinin tahliyesini talep etti.

AVUKATTAN HASTALIK TESPİTİ

Çet'in major depresif olduğunu öne süren sanık avukatı, Çet'in son bir yılda yaptığı sosyal medya paylaşımlarını talep etti.

ŞULE ÇET’İN BABASINDA SANIK AVUKATLARINA TEPKİ

Çet'in babası İsmail Çet de sanık avukatlarına tepki göstererek "Senin kızın olsaydı sen ne derdin, para için değer miydi" dedi.

Sanık avukatları ile mahkeme heyeti arasında tartışma yaşandı. Çağatay Aksu'nun avukatı müvekkilinin kaçma şüphesi olmadığını ve uzun tutukluluk süresi göz önüne alınarak, serbest bırakılmasını istedi. Sanık avukatı DNA'nın bir insandan bir insana nasıl geçebileceğinin bilirkişi raporu hazırlanmasını talep etti.

TUTUKLULUK DEVAM TALEBİ

İddia makamı ATK raporunda yer alan vücudunda çok sayıda darbe olduğu yaşamını yitirmesinin düşmeden kaynaklı olup olmadığının yeniden araştırılması için İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan rapor alınmasını ve tutukluluk halinin devamını istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti:

Maktul Şule Çet ile ilgili düzenlenen Ankara Adli Tıp Kurumu'nda çok sayıda lezyon vr ekimoz bulunduğu tespitine ilişkin dosyanın tüm evraklarla birlilte İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderilmesi, maktulün kalça kısmında ısırık izi olduğu söylendiği vücudundaki tüm ekimoz ve lezyonların düşme sonucu oluşup oluşmayacağı düşmeden önce herhangi bir darba maruz kalıp kalmadığı, boğaz kemiği (hiyoit) tespit edilebildiği takdirde ölmeden önce kırılıp, kırılmadığının tespiti, Çet'in parmakları arasında çıkan Berk Akand'a ait çokan DNA örneklerinin. Telefon, bilgisayar, halay çekme ya da el tokalaşma ile geçip, geçmediğine ilişkin İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan rapor alınmasına, PSA sıvısının vücutta kaç saat kalabileceği, PSA sıvısına dair ATK'den ayrıntılı rapor istenmesine karar verdi. Tutuklu sanıklar Berk Akand ve Çağatay Aksu'nun tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma 15 Mayıs 2019 tarihine ertelendi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2019, 19:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER