Sîsê Bingöl için Meclis İnsan Haklarını Komisyonu'na başvuru

HDP’li Beştaş, 85 yaşındaki Sîsê Bingöl’ün durumunun ivedilikle incelenmesi ve gerekli önlemlerin alınması için Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na başvurdu

Sîsê Bingöl için Meclis İnsan Haklarını Komisyonu'na başvuru

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından “Kendini kötü gösterme çabasında” gerekçesiyle cezaevinde kalabileceğine dair rapor verdiği Sîsê Bingöl’ün durumuna ilişkin Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na başvurdu.

Beştaş, “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” iddiasıyla 4 yıl 2 ay hapis cezası verilen Sîsê Bingöl’ün, 2 yılı aşkın süredir cezaevinde tutulduğunu hatırlattı. Mide, şeker, astım, tansiyon gibi ciddi sağlık sorunları bulunan Bingöl’ün Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi'nde tutulmaya devam edildiğini aktardı.

ÜNİVERSİTE VE ATK RAPORLARI

2 Kasım 2018’de Mersin Üniversitesi tarafından hazırlanan raporda, Bingöl’ün “Yaşını dahi bilmediği, dün yediğini hatırlamadığı, hangi yılda olduğunu ve ayları bilmediği, birlikte yaşadığı insanların isimlerini hatırlamadığı, gece gündüz ayrımı yapamadığı”nın belirtildiğini kaydeden Beştaş başvurusunda, “Bingöl’ün yaş ve diğer hastalıklarına ait yapılan değerlendirmede bedeninde yüzde 97 fonksiyon kaybı olduğu rapor edilmiş olup cezaevinde kalmaya devam etmesinin açıkça hayati risk içerdiği dile getirilmiştir. Bahse konu rapor, 19 Kasım 2018’de Adli Tıp Kurumu’na gönderilmiş;  Adli Tıp Kurumu ise raporunda Bingöl hakkında ‘Kendini kötü gösterme çabası içinde olduğu düşünüldüğü…’nü ifade etmiştir. Yine ‘Bingöl’ün genel durumunun iyi, şuurunun açık, solunumunun rahat, kalp atışlarının normal, diz ve kalça hareketlerinin kısıtlı, gözlerinde görme kaybı olduğu’ raporda belirtilmiştir. Bingöl’ün Türkçe bilmemesi nedeniyle oryantasyon muayenesi ise yapılmamıştır” dedi.

İNSANLIK SUÇLARI

85 yaşında olan bir kimsenin hala cezaevinde tutulmasının ceza infazının amacı ile de örtüşür bir tarafı bulunmadığına ifade eden Beştaş, başvurusunda şu ifadeleri kullandı:

“Bingöl, halihazırda 2 buçuk yıldan fazla süredir cezaevinde son derece gayrı insani koşullarda tutulmaktadır. Bu uygulamanın bizatihi kendisi işkencedir. Diğer yandan Bingöl hakkında Mersin Üniversitesi tarafından hazırlanan ayrıntılı rapora karşın ATK’nin son derece yanlı ve gerçeklerle örtüşmeyen raporu gerekçe gösterilerek cezaevinde tutulmaya devam kararı insanlık suçları kapsamındadır.” 

KOMİSYONUN İNCELEME YAPMASI

Sîsê Bingöl ve diğer politik tutsaklara yönelik benzer yaklaşımlar nazara alındığı vakit Kurum’un ihmalden öte, iktidarın ruhuna göre tutum takındığının aşikâr olduğunu söyleyen Beştaş, başvurusunda şu talepte bulundu:

“Bingöl’ün durumunun Komisyon tarafından ivedilikle incelenmesi ve gerekli önlemlerin alınmasının sağlanması son derece önemlidir. Konu hakkında çalışmalar yürütülmesi ve Bingöl’ün tahliye edilmesinin koşullarının sağlanması için Komisyon’a başvuru yapmak zarureti hâsıl olmuştur. Gereğinin yapılmasını saygıyla dilerim.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER