Sperm testi 'cep’te: Spermcell

Erkeklerde kısırlığın tanısında kullanılabilecek “Spermcell” adı verilen test geliştirildi

Sperm testi 'cep’te: Spermcell

Çalışmalarını ABD’deki Stanford Üniversitesi’nde sürdüren Prof. Dr. Utkan Demirci ve ekibi, son yıllarda oranı giderek artan, erkeklerde kısırlığın tanısında kullanılabilecek “Spermcell” adı verilen test geliştirdi.

Test, pahalı cihazlara ihtiyaç olmadan mikroçip ve cep telefonuna indirilen bir uygulama aracılığıyla 2-3 dakika içinde gerekli analizleri yaparak doktorlara tedavi planlama olanağı sunuyor.

Prof. Dr. Utkan Demirci, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, erkeklerdeki sperm sayısının giderek düştüğünü ve yardımcı üreme tekniklerine başvurunun artmaya başladığını söyledi.

EN ÇOK ERKEK KAYNAKLI

Bu artışın organik beslenememe, hava kirliliği, bazı ilaçların etkileri gibi nedenlerden kaynaklandığını belirten Demirci, şunları anlattı:

“Çiftlerdeki kısırlığın yüzde 30-50 arası erkek kaynaklı. Bir çift, kadın doğumcuya bebek sahibi olamadıkları için gittiğinde, problemin erkek kısırlığı olup olmadığını anlamak mümkün olamayabiliyor. Çünkü her klinikte spermin kalitesini ölçen 15-20 bin dolarlık aletlerden bulunmuyor.”


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER