Soylu, helikopterden atılan Şiban ve Turgut’a ilişkin ilk kez konuştu

Bakan Soylu, ‘Helikopterden atılmadılar’ demedi

Soylu, helikopterden atılan Şiban ve Turgut’a ilişkin ilk kez konuştu

Van’da helikopterden atıldıkları kaydedilen Osman Şiban ve Servet Turgut’a ilişkin konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘işkence ve kötü muameleye’ değinmeden her ikisinin de “milis” olduğunu ileri sürdü.

İçişleri Bakanlığı bütçesi, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun görüşmelerinde bulunduğu komisyon toplantısında Van’da helikopterden atıldıkları kaydedilen Osman Şiban ve Servet Turgut’la ilgili açıklamalarda bulundu.

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığına göre, HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni’nin metal işçilerine dönük polis müdahalesi Çepni ve Soylu arasında tartışmaya neden oldu. Soylu, sert polis müdahalesini kabul etmedi. HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş’in partisinin yönetici ve üyelerine dönük “ajanlaştırma” faaliyetleri, Kürt sorunu, yargıya güvensizlik gibi konuları gündeme getirmesi komisyonun en tartışmalı anı oldu.

AKP ve HDP arasında çıkan tartışmada komisyona ara verildi.

OSMAN ŞİBAN VE SERVET TURGUTSORULDU

HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ise Van’da askerlerce gözaltına alındıktan sonra ağır yaralı halde hastanede bulunan Osman Şiban ve yaşamını yitiren Servet Turgut’a ilişkin iddiaları Soylu’ya sordu.

Taşdemir, olayla ilgili hastane raporlarında yer alan bilgilere ve Şiban ve Turgut’un ailelerinin ve görgü tanıklarının beyanlarına yer vererek, “Biz bir kez daha buradan soruyoruz: Servet Turgut’a ne oldu? Dünyada faşist yönetimlerin işkence ve katletme yöntemi olan ve 90’lı yıllarda Kürt halkına karşı uygulanan helikopterden atma, iktidar tarafından tekrar devreye konuldu. Bu işkencenin, bu cinayetin ardından, başta Hükûmet olmak üzere, ilgili yetkililer işkenceyi savunan, işkencecileri koruyan bir tutum sergilemiştir. Suçluları açığa çıkarıp bu cinayetin, ağır işkencenin hesabını sormak bir yana, bunu haberleştiren, kamuoyuna duyuran Mezopotamya Haber Ajansı muhabiri Adnan Bilen ve Cemil Uğur, Jinnews muhabiri Şehriban Abi, gazeteci Nazan Sala tutuklanmıştır. İşin özü, Kürt karşıtlığı bu ülkede maalesef prim yapıyor” şeklinde konuştu.

‘HELİKOPTERDEN ATILMADILAR’ DEMEDİ

Bakan Soylu, Osman Şiba ve Servet Turgut ile ilgili açıklamalara karşılık verdi. Bu konuda kendi adına ilk kez açıklama yaptığını söyleyen Soylu, Van’da operasyon başlattıklarını söyleyerek, Şiban ve Turgut’un “milis” olduğu ifadesini kullandı.

O gün yapılan operasyonda 3 askerin hayatını kaybettiğini belirten Soylu, “Bizimkiler kovalıyorlar, köpeklerle de kovalıyorlar, buluyorlar, çatışmaya giriyorlar ve ölüyor. Hemen 200 metre veya 300 metre hemen yakınında bakın, bombalanıyor, operasyon yapılıyor, Servet Turgut, olayın olduğu yerde. Bir kovalamaca oluyor, hafif böyle yakalarken darplaşma oluyor, ardından ‘Ben değilim, bu adamlara ev sahipliği yapan Osman Şiban’dır’ diyor. İlk, Osman Şiban’ı o veriyor, ev de Osman Şiban’ın evi, sonra Osman Şiban’ı alıyorlar ve oradan sonra da helikoptere bindiriyorlar ama bu esnada 3 şehidimiz var. İlk helikopterle 3 şehit gidiyor, başka bir helikopterle 2 terörist gidiyor, en son terörist ve Servet Turgut, Osman Şiban hepsinin bulunduğu helikopterde o üçüncü helikopterle beraber naklediliyor” dedi.

‘SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR'

Soylu, devamında şunları söyledi:

“Hiçbirinizin benim kadar helikoptere bindiğinizi zannediyor değilim, paşalarım hariç. Bakın, helikopterin yukarıdan şeyinin açılıp aşağıya atılması gibi bir şeyin akla ziyan olduğunu bana sorduklarında ben söyledim. Şimdi, neticede bindiler geldiler ve bundan sonrası, eğer bir şey olmuşsa, ne olmuşsa… Yani hem idari soruşturmamız hem de adli soruşturmamız, hem savcılık hem Mülkiye Teftiş, burada ne varsa biz bunun sonucunu ortaya koyarız ama bilesiniz ki yani komutanları bir terörist tarafından şehit edilmiş. Milis oldukları ve bunlara yardım ve yataklık yaptıkları apaçık ortadaki bir meseleyi böyle ortaya koyuyorum. Bakın, hüküm de vermiyorum. Olayın sonrası için bir hüküm vermedim.”

HASTA OLDUĞU İÇİN AÇIKLAMA YAPMAMIŞ

HDP’li Dilan Dirayet Taşdemir’in açıklama için “Neden iki aydır beklediniz” şeklindeki soruya Soylu, “Hastaydım hanımefendi” şeklinde yanıtladı.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2020, 09:05

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER