Sosyal medya can kurtardı

Twitter, bu kez Van için seferber oldu. Sadece Akut üç kişiyi Twitter'dan gelen bilgiyle enkazdan çıkardı….

Sosyal medya can kurtardı

‘Arap Baharı’ ile insanların kısa sürede organize olmasına yönelik gücünü ispatlayan sosyal medya, doğal afette ilk akla gelen iletişim aracı olmaya başladı. Pazar günü saat 13.41’de meydana gelen Van merkezli 7.2 büyüklüğündeki depremde ilk harekete geçen yine sosyal medya oldu.

DEPREM İLK YETİŞEN TWİTTER

Deprem haberinin Twitter ve Facebook üzerinde duyulmasının ardından henüz televizyonlar bölge muhabirleriyle bağlantı kurmaya çalışırken Twitter üzerinde yıkılan binalara ait ilk bilgiler geçmeye başladı. 

Kısa sürede oluşturulan ‘hashtag’larla (bir konudaki mesajları temsil eden ve o mesajların takip edilmesini kolaylaştıran tek bir başlık) organize olan kullanıcılar, enkazların bulunduğu noktalar ile enkaz altında olması muhtemel kişilere ait bilgileri iletmeye başladı. Bu bilgiler o kadar işe yaradı ki Akut Genel Sekreteri Saydun Gökşin, “Akut olarak kurtardığımız ilk üç kişinin konumuna ait bilgiler bize Twitter aracılığıyla ulaştırıldı” dedi.

BDP Genel Merkezi başta olmak üzere pek çok kurum da gün boyu Twitter hesaplarından yaptığı yönlendirmelerle deprem yardımlarının bölgeye ulaştırılmasına yardımcı oldu. 

Twitter’da hem enkaz altındakilerin yerleri, hem dayanışma kampanyaları hızla yayıldı.

'EVİM EVİNDİR'

Kalacak yeri olmayan depremzedelere de yardım eli yine sosyal medyadan uzandı. Twitter üzerinde başlayan ‘EvimEvindirVan’ kampanyasında ‘depremzedelere kapımız açık’ mesajı veren binlerce kişinin sesi İstanbul Valiliği’ne kadar ulaştı. Valilik de kampanyaya destek vererek depremzedeleri misafir etmek isteyenler için 0212 455 56 75 ve 0212 455 56 75 numaralı telefonların 24 saat açık olduğunu ilan etti. 

NEFRET SÖYLEMLERİ DE VARDI

Sosyal medya yardım için seferber olurken bazı kullanıcıların ise deprem ve çatışmalardaki ölümleri ilişkilendirmeye çalışması dikkat çekti. Depremin asker cenazelerinin ardından meydana gelmesini ‘ilahi adalet’ şeklinde yorumlayanlarla ‘toplanan yardım malzemelerinin PKK’ye gönderileceğini’ iddia edenler de oldu. Ancak sosyal medyada genel eğilim bu yorumlara tepki yönündeydi.

YABANCILAR DA TWİTTER’DAN SORDU

Van depreminin ardından yakınları Türkiye’de bulunan yabancılar da Twitter’ın başına geçti. Özellikle ‘#pray4Van’ (Van için dua) hashtag’ıyla ilettikleri mesajlarında kişisel bilgilerini verdikleri yakınları hakkında bilgi almaya çalışan yabancıların yanı sıra yurtdışından bazı gazeteciler de Twitter üzerinden Van’dan bilgi alabilecekleri kişilere ulaşmaya çalıştı. 

Twitter üzerinde 8 milyon 822 bin takipçisi bulunan dünyaca ünlü pop ve R&B şarkıcısı Rihanna da Van depremzedeleri için dua ettiğini söylediği mesajıyla konunun pek çok ülkedeki Twitter kullanıcısının gündemine gelmesini sağladı. Arama motoru Google da Van depremine kayıtsız kalmadı. Google daha önce Japonya’daki 8.9’ büyüklüğündeki depremin ardından kayıplarını arayanların ve kaybolan kişilerin birbirlerine ulaşmasını sağlamak için geliştirdiği ‘Person Finder’ (kişi bulucu) uygulamasını Türkçe olarak hizmete soktu. 

Uygulama depremin ardından yakınlarından haber alamayan kişilerin, ‘Person finder’ sayfasına girerek “Birisini arıyorum” veya “Biri hakkında bilgiye sahibim” seçeneklerini işaretlemesiyle çalışıyor. Kullanıcılar bu sayede aradıkları kişilerin isimlerini veya kendi durumlarını ya da bilgi sahibi oldukları kişilerin isimlerini yazarak durumlarını kaydedebiliyorlar.

CEP TELEFONU DA ÖNEMLİ

Van'ın Erciş İlçesi Cami Kebir Mahallesi'nde, çöken 6 katlı bir binanın enkazı altında kalan 19 yaşındaki Yalçın Akay, cep telefonuyla 155 Polis İmdat hattını arayarak, bulunduğu yeri bildirince yaralı olarak kurtarıldı.

Serkan Uzun ise, 155 Polis İmdat Hattı'na cep telefonu ile mesaj atarak yerini tarif etti. Jandarma ve arama kurtarma ekiplerinin uzun uğraşlarının ardından, polis memuru Uzun, Mesut Ozan Yılmaz (19) ve Ayetullah Cengiz ile birlikte 33 saatin ardından sağ olarak çıkarıldı.

Cep telefonuyla yeri tespit edilen çok kişi olduğu bildiriliyor.

YORUM EKLE