Son seçim anketi: Erdoğan’ın oyunda büyük düşüş, MHP desteği de yetmiyor

Ankete göre,Erdoğan en yüksek oyu almasına rağmen yüzde 50 barajını geçemiyor

Son seçim anketi: Erdoğan’ın oyunda büyük düşüş, MHP desteği de yetmiyor

Polimetre’nin, yaptığı son seçim anketi çalışmasına göre, MHP’nin desteklediği AKP adayı AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan en çok oyu alıyor ancak yüzde 50 barajını geçemiyor.

İkinci Turda AKP veya CHP Adayının seçimi kazanabilmesi için İYİ, YP, HDP’den en az ikisinin desteğini alması gerekiyor.

Ankete göre, “Birinci turdaki oy kompozisyonu ve muhalif partilerin 23-Haziran-2019 İstanbul ittifakı nedeniyle edindikleri deneyim nedeniyle, “Muhalefet adayının 2. Turda seçimi kazanma ihtimalinin daha fazla olacağı” konusundaki düşüncemizde bir değişiklik yoktur” denildi.

Medyafaresi'nden Hülya Karabağlı'nın haberine göre, çalışmada dikkat çeken değerlendirmeler şöyle:

Zaman AKP adayının aleyhine, muhalefet adayının lehine geçmektedir. AKP adayının cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması ancak, olağanüstü durumların gerçekleşmesi halinde söz konusu olabilir. Normal şartlar altında, seçim kazanma ihtimali olmayan cumhur ittifakının erken seçim istemesi söz konusu olmaz.

Seçim günü (2023-haziran) yaklaştığında, anayasa 78. maddeye göre TBMM “Savaş sebebiyle seçimlerin ertelenmesine” karar verebilir. Bir başka seçenek de, “Cumhur ittifakının parlamenter sisteme dönülmesini istemesidir.”

Ayrıca; Anayasa’ya göre, seçimlerin vaktinde (2023-haziran) yapılması durumunda, zaten 2 kez cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’ın, tekrar aday olması söz konusu olmayacaktır.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2020, 19:05

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER