Soma'nın köylerinden ağıtlar yükseliyor

Sadece iki köyde 29 can

Soma'nın köylerinden ağıtlar yükseliyor

Madenci köylerinden ağıtlar yükseliyor. Yerin yüzlerce metre altında hayatını kaybeden evlatlarının yaş ortalaması 25-35 arasında. Köseler 18, Elmadere 11 çocuğunu kaybetti. Anneler, eşler, babalar, çocuklar ağlıyor.

Hürriyet gazetesinden Gülden Aydın'ın Soma faciasının ardından izlenimleri şöyle:

Sabah sedyeler birbiri ardına çıkıyor. Arama kurtarma ekipleri, çevredeki üç maden ocağından ve Kütahya’dan gelen arkadaşları: “Oksijen maskeleri yetmiyor. Arkadaşlarımız havasızlıktan baygınlık geçiriyor. Ölüleri alamadan çıkıyoruz. Gördükleriniz, üstten aldıklarımız. Orada 300 ile 500 arasında arkadaşımızın yattığını tahmin ediyoruz.”

Soma’daki kömür ocaklarında 15 bine yakın maden işçisi çalışıyor. Soma nüfusunun büyük bölümünü kömür işçileri oluşturuyor. Kırkağaç’ta da madenci nüfusu çok yoğun. Maden ocaklarına Kınık ilçesi 85, Köseler köyü 18 (3’ü henüz çıkarılamadı), Elmadere köyü 11 çocuğunu kurban verdi. Kınık Fatih Mahallesi’nde yas var. Yüzlerce kadın ve erkek acı içinde. Az önce dört çocuk babası Tuncay Şahin’in (38) cenazesi getirildi. Eşi Hanım, bahçedeki yüzlerce kadınla birlikte ağlıyor. Yürek dayanacak gibi değil.

Matemdeki erkekler, “Hepimiz madenciyiz. Çoğumuz o ocakta çalışıyoruz” diyor. Erkan (25), söz alıyor: “5 yıldır günlüğü 55 liraya o ocakta çalışıyorum. 2 saniyeyle kurtuldum. 24 saat yeraltında arkadaşlarımızı aradık. Tedbir yok o ocakta. Sığınma cebi yok. Galerilerde sürünülerek gidiliyor. Bakım değil, üretim yapılıyor.” Ersan (35) devam ediyor: “Grizu değil, yangın çıktı. 6 bin voltluk dört pano (trafo), dayanamadı 7/24 saat çalışmaya, patladı. Trafonun dinlenmesi lazımken daha çok kömür daha çok kâr uğruna hep çalıştırıldı. Kıvılcımlar kömürü tutuşturdu. Arkadaşlarım dumandan boğuldu.”

Emekli işçi Mahmut Akın (62), “Ben o ocaktan emekli oldum. Yıllardır böyle katliam olmadı. Bu bir toplu katliam. Ölenler çoğunlukla 25-35 yaşları arasında” diyor. İbrahim Köseler, “130 hanenin 115’i madenci. Ben, yıllık izinde olduğum için kurtuldum” diyor.

En çok kayıp veren Köseler, orman içinde, topraksız yoksul bir köy. Tüm geliri kömür işçiliğinden. Köseler’in kocaları, oğulları, her gün üç vardiya, iki saatte gittikleri kömür ocağında hayatlarını kaybettiler. Şimdi tüm köy, 15’i Kırkağaç’taki morgda, 3’ü dipteki evlatlarının mateminde. Her evden ağıtlar yükseliyor. Saat 18.00’de Köseler Köyüne 9 cenaze geldi. 4 cenazenin işlemleri bitmemişti. Evren Sarı, Beytullah Çakır, Mehmet Yetim, Mustafa Dağlı, Şerif Gezgin, Selahattin Kayrak, Sadık Çakır, Mustafa Taş’ın cenazeleri, köy meydanına getirildi. Saat 19.00’da cenaze namazı, köy okulunun bahçesinde kılındıktan 9 gencin naaşı sonra toprağa verildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2014, 17:50
YORUM EKLE