Soma'da müfettişlere soruşturma 'ideolojik' diye açılmamış!

Bakan Çelik'ten itiraf....

Soma'da müfettişlere soruşturma 'ideolojik' diye açılmamış!

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, bilirkişinin ‘kusurlu ve sorumlu’ bulduğu kamu görevlilerinin Soma fezlekesinde es geçilmesinin arkasında kendisinin olduğunu itiraf etti!

Çelik “Soma soruşturmasında savcılık müfettişlerime soruşturma izni istedi vermedim. Şimdi beni ve benim bürokratlarımı sorumlu tutmak sorunu çözecek mi? Bu tür olayların tek sorumlusu biz miyiz?” dedi. Çelik’in, ”Olaya müdahil olmayan kişilerle ilgili istenilen izin bana ideolojik geldi” sözleri de dikkat çekti.

301 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciasına ilişkin iki bilirkişi raporunda çok sayıda kamu görevlisi de kusurlu bulunmuş, ancak şirket yöneticileri hakkında binlerce yıl hapis istenirken bu kamu görevlilerinin dosyası ayrılmıştı.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’a konuşan Çelik ise savcının soruşturma izni istediği genel müdür ve müfettişler için izin vermediğini şu ifadelerle açıkladı:

“Savcı, Soma’daki soruşturma için bizden izin istedi. Vermedim, niye vermedim? Olayın faili olarak gösterilen Kasım Özer benim İş Sağlığı Ve Güvenliği Genel Müdürüm. İşçilerin güvenliği ile ilgili mevzuatı hazırlayan adamım, bu işle ne ilgisi olabilir? Bir de 2009 yılından itibaren teftiş yapan tüm müfettişlerin listesini istediler. Madene o tarihte ruhsat verildi diye, bu tarihe kadar hiç kaza olmamış, müfettişlerin ismini niye istiyorsun; tabii ki kabul etmedim. Olaya müdahil olmayan kişilerle ilgili istenilen izin bana ideolojik geldi.”

Faruk Çelik, kendi bakanlığının da denetiminde olan madenlerde ‘1960 model çalışma tarzıyla madenlerde üretim yapıldığı sürece bu tür kazaların yaşanacağı‘ itirafında da bulundu. Bakanın, ”Açıkca söylüyorum, bunu manşet yapın. Bu yapı kaza üretir” demesi de dikkat çekti.

Bakan Faruk Çelik, Soma konusunda bakanlık soruşturmasıyla yetinilmesini de istedi: “Ama algı yönetimi yapmak isteyenlere de izin vermem. Biz bakanlık olarak idari soruşturma başlattık. 2014 ve 2014’de Soma denetimlerini yapan iki müfettişle ilgili soruşturma yapıyoruz, bitmek üzere yakında açıklayacağım.” 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2014, 09:31

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER