Soma'da ki maden sahibi dolandırıcılıktan yargılanıyor

Soma'da facianın yaşandığı maden ocağının sahibi Alp Gürkan'ın suç işlemek amacıyla örgüt kurma gibi suçlardan yargılandığı ortaya çıktı

Soma'da ki maden sahibi dolandırıcılıktan yargılanıyor

Soma'da facianın yaşandığı maden ocağının sahibi Alp Gürkan'ın suç işlemek amacıyla örgüt kurma, kurulan örgüte üye olma, hileli iflas, tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı gibi suçlardan yargılandığı ortaya çıktı.

Selahattin Günday'ın Al Jazeera'da yer alan haberine göre Soma Holding'in sahibi Alp Gürkan'ın İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, kurulan örgüte üye olma, örgüt suçu kapsamında hileli iflas, tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı, 6183 Amme Alacakları Usulü Hakkında Kanunun 110. Maddesine muhalefet suçlamasıyla yargılandığı ortaya çıktı.

Alp Gürkan'ın, işadamı Korkmaz Yiğit ile birlikte, Yiğit'in gayrimenkullerini başka bir isim üzerinden satın alarak örgütlü olarak nitelikli dolandırıcılık ve hileli iflas suçlarını işledikleri, böylece TMSF'nin ve alacaklılarının elinden, borçlu Korkmaz Yiğit'in malllarını kaçırdıkları iddia ediliyor.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, şüpheliler hakkında, 7 yıldan 21 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
İddianamedeki diğer şüheliler ise Mehmet Erdoğan, işadamı Gürbüz Yiğit, Fuat Araz, Ethel Valid, Kemal Gülman, Firdevs Erentuğ, Lemi Gülman, Kahraman Yiğit, Metin Aşık, Yiğit'in sekreteri Sibel Yiğit. Davanın ilk duruşması 17 Haziran'da yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2014, 19:46

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER