Soma'da facia: En az 157 ölü!

Kurtarma çalışmaları devam ediyor...

Soma'da facia: En az 157 ölü!

CNN Türk canlı yayınına bağlanan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ergün şunları söyledi:

"Vardiya sırasında 580 kişi vardı. Ölenlerin sayısı 157'ye yükseldi. 77 yaralı var.”

Ergün bu acı bilgiyi AFAD'dan aldığını söyledi.

Canlı yayına bağlanan Enerji Bakanı Taner Yıldız ise rakamlardan bahsetmek istemediğini söyledi.

***

Manisa’nın Soma ilçesinde bulunan bir kömür ocağında trafo patlamasının ardından çıkan yangında mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Soma ilçesi Eynez köyü Karanlıkdere mevkiindeki Soma Kömür İşletmeleri AŞ'ye ait linyit madeninde elektrik trafosu patladı. Patlama sonucu ocakta yangın çıktı.

Olayın ardından madenin bulunduğu bölgeye çok sayıda ambulans gönderildi.

Vardiya değişikliği sırasında yaşanan olayda mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Yangın nedeniyle madende elektriklerin kesilirken, müdahalede güçlük çekiliyor. Azalan oksijen seviyesini dengelemek için ocağa oksijen de pompalanıyor.

Gelen son bilgilere göre, mahsur kalan bazı işçilerin, madenden çıkarılmaya başlandığı bildirildi.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA

Yangının gerçekleştiği Soma Kömür İşletmeleri AŞ'den bir açıklama geldi. Yangına anında müdahale edildiği belirtilen açıklamada, olayda hayatını kaybedenler olduğu belirtildi ancak sayı verilmedi.

Yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Manisa Soma'da bulunan kömür ocağımızda trafo patlaması nedeniyle çıkan yangın sonucu elim bir kaza yaşanmıştır. Alınan en yüksek ve sürekli denetim altında olan tedbirlere rağmen yaşanan kaza sonrasında anında müdahale gerçekleştirilmiştir. Kazanın nasıl gerçekleştiğine dair inceleme ve araştırmalar başlatılmıştır ama birinci önceliğimiz içerideki çalışanlarımızın bir an önce sağ salim kurtarılması; sevenlerine, ailelerine ve bizlere kavuşturulması yönündedir. Yaşanan tüm gelişmeler an be an kamuoyu ile tarafımızdan paylaşılacaktır. Bu elim kazada ne yazık ki hayatını kaybeden çalışanlarımız olmuştur. Vefat eden çalışanlarımıza Allah'tan rahmet, milletimize ve ailelerine başsağlığı ve sabırlar dileriz."

'DURUM SIKINTILI GÖRÜNÜYOR'

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, NTV canlı yayınında yaptığı açıklamada mahur kalan işçilerin sayısının fazla olduğunu belirterek "Durum biraz sıkıntılı görünüyor" dedi.

Ergün şunları kaydetti:

"Şu anda alt maden yollarında tersine havalandırma süreci başlatıldı. Canlı kurtarılan kardeşlerimiz var. Bu süreçten sonra canlı kurtarılan kardeşlerimiz var. 5-6 saat sürenin geçmiş olması nedeniyle net bir cevabımız yok, Allah'tan ümit kesilmez. 300 ila 400 arasında bir sayı söyleniyor.


Şu ana kadar çıkarılan 30 kişi var bunun 5'i kayıp olarak bize iletildi. Bundan sonraki saatlerde hayırlı haberleri vermek isteriz. Her şeyden önce başımız sağolsun, Allah geride kalanların yardımcısı olsun. Burada şu anda muazzam bir çalışma var. Bütün kurtarma ekipleri diğer ocaklardan gelen ekiplerle birlikte çalışıyor.

2 ile 6 kilometrelik bir güzergah üzerinde çeşitli bölümlerde iş yapan kardeşlerimiz var. Bunlara ulaşılmaya çalışılıyor. Ümit ediyoruz bu ters hava sirkülasyonunun başlamasıyla umut çoğalmıştır aşağıda. Son çıkarılan 15-20 kişinin durumu da iyiye gidiyor. İnşallah kayıp asyısı artmaz. Ancak aşağıda durum biraz sıkıntılı görünüyor. Çünkü sayı fazla. Çok geniş bir alan, hepsine ulaşıldıkça sonucunu göreceğiz. Şu anda ulaşılanlar çıkarılmaya çalışılıyor."

Soma İtfaiye Müdürü Temel Korkmaz, NTV’ye yaptığı açıklamada, kurtarma ekiplerinden ilk grubun madene girdiğini söyledi. Çalışmaların sürdüğünü kaydeden Korkmaz, mahur kalan 5 işçinin daha kurtarıldığını belirtti.

Konuyla ilgili Başbakanlık'tan yapılan açıklamada olayla ilgili gelişmelerin yakından takip edildiği bildirildi.

ENERJİ BAKANI YILDIZ BÖLGEDE

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da yapılacak müdahaleleri koordine etmek için çalışma başlattı. Bakan Taner Yıldız çalışmaları yerinde takip etmek için bölgeye gitti. CHP ve MHP milletvekillerinden oluşan heyet de facianın yaşandığı Soma'ya hareket etti.

MÜFETTİŞ GÖNDERİLDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, olayın ardından inceleme yapılması için bölgeye müfettiş gönderdi.

Sağlık Bakanlığı da gelişmeleri yakından takip ediyor. Bölgeye bir uçak ambulans, 27 kara ambulansı ve 6 ulusal medikal kurtarma ekibi (UMKE) gönderildi.

CUMHURBAŞKANI'NDAN TALİMAT

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş'a, Soma mahsur kalan işçilerin kurtarılması için devletin tüm imkanlarının seferber edilmesi talimatını verdi.

KILIÇDAROĞLU'DAN BAŞSAĞLIĞI

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Soma'daki hayatını kaybeden işçilere Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diledi.

CHP'den yapılan açıklamada Kılıçdaroğlu'nun yarın sabah 09.30'da, "Cumhurbaşkanlığı seçimi" ile "Türkiye'nin temel sorunları" konusunda görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Türk-İş'e yapacağı ziyaretin, sendika yöneticilerinin Soma'ya gitmesi nedeniyle ertelendiği bildirildi.

SOMA'NIN EN BÜYÜK İŞLETMESİ

Soma’nın en büyük maden işletmesi olduğu belirtilen şirkette, 6 bin 500 kişinin çalıştığı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2014, 08:33

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER