Soma için toplanan paralara ne oldu?

TGB Soma'ya yardım için düzenlediği konserden sonra 'zarar ettik yardım yapamayacağız' açıklaması yaptı

Soma için toplanan paralara ne oldu?

TGB, Soma’ya yardım için konser düzenledi. Konseri 8-10 bin kişi izledi. Ama TGB “Zarar ettik, Soma’ya yardım yapamıyoruz” açıklamasında bulundu. Konsere gelen sanatçılara on binlerce Euro ödendiği ortaya çıktı.

Almanya’nın Oberhausen kentinde 24 Mayıs günü, ‘19 Mayıs’tan Geziye, Vatan Ezgileri’ adı altında Türk Gençlik Birliği şenlik düzenledi.

TGB Almanya Başkanı Tunç Akkoç konser öncesi yaptığı açıklamada, elde edilecek gelirin Soma’da hayatını kaybeden işçilerin yakınlarına gönderileceğini söyledi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve gazeteci-yazar Soner Yalçın’ın konuşmacı olduğu şenlikte, Duman, Cem Adrian ve Resul Dindar gibi birçok sanatçı sahneye çıktı.

Etkinliğin biletleri ön satışta 20, program günü ise 25 Euro’ya satıldı, program sırasında da bağış toplandı. Ama etkinlikten sonra bir açıklama yapan TGB Almanya Başkanı Tunç Akkoç, zarar ettiklerini Soma’ya yardım yapamayacaklarını bildirdi.

Bu konudaki bilgilerin TGB Dortmund Bölge Başkanı ve TGB Almanya Genel Sekreteri Dr. Mustafa Tosun’dan alınabileceğini söyledi.

Hürriyet'ten İbrahim Ergül'ün sorularını yanıtlayan Mustafa Tosun şunları söyledi:

“Başkanımız Tunç Akkoç’un da size belirttiği gibi şölenden zarar edildi. Sadece, salonda ve bankadaki bağışların toplamı olan 5 bin 120 Euro’yu Soma’da taşeron işçiler için kurulan ‘Taşeron İşçiler Dayanışma Derneği’ne yatıracağız. Şenlikte konuşmacılara ücret ödenmedi. Sadece, konaklama ve yol masrafları karşılandı. Masraflarımızın en önemli bölümü salon ve sanatçı kadrosuna gitti. Duman ve Cem Adrian için 43 bin Euro ödendi. Duman sahneye çıkmak için 25 bin Euro aldı. Konaklama, yol masrafları derken rakam 43 bini buldu. Duman, talepleriyle doğru bir tutum sergilemedi. Duman’a çok para verildiği doğru. Geriye bakıldığında sanatçı seçiminin yanlış olduğunu görüyoruz. Sanatçılarımızdan Resul Dindar, çok küçük bir rakama gelmesine rağmen muhteşem bir sahne performansı sergiledi. Yanlışlardan ders çıkaracağız.”

TGB Almanya Başkanı Tunç Akkoç, şenliği 10 bin, bazı kaynaklar ise 7-8 bin kişinin izlediğini söyledi. TGB Almanya Genel Sekreteri Mustafa Tosun ise bu konuda şu açıklamayı yaptı:

“Etkinlikte elde edilecek tüm gelirlerin Soma’ya gönderilmesi kararını aldık. Bir hafta kala tanıtımların bu şekilde yapıldığı doğrudur. Gel, gelelim bizim şölen bir hayli görkemli geçse de zarar ettik. Turnikelerden kaç kişi girdi tam bilmiyorum. Ama 8 bin kişi beklerken saymanımızın çıkardığı hesaba göre 4 bin kişi geldi ve ciddi bir zarara uğradık.” 


Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2014, 10:54
YORUM EKLE