Soma davasının 12. duruşması bugün görülecek

Madencilerin aileleri de yine duruşma öncesi Akhisar Tren Garında buluşarak, adliyeye kadar yürüyecek

Soma davasının 12. duruşması bugün görülecek

Türkiye’nin en büyük maden katliamının davası da görülmeye devam ediliyor.

Soma davasının bugün devam edilecek olan 12. duruşmasında ek bilirkişi raporunun okunması ve bu rapor üzerine tarafların görüşlerinin alınması bekleniyor.

Evrensel’in haberine göre, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde süren 6’sı tutuklu 46 sanıklı davada geçen duruşma sanık ve sanık avukatlarının gerçeklikten ve hukuktan uzak savunmaları ve talepleri ile geçmişti.

13 Ekim’deki duruşmada reddi hakim talebinde bulunan sanık avukatlarının bu talebi Manisa Ağır Ceza mahkemesinde incelenerek reddedildi.

Yine son duruşmada, katliamın sebebini sabotaj, terör olayı vb. sebeplere bağlayan, Müge Anlı ve MİT’e başvurulmasını talep eden bazı sanık avukatları, yeni bir bilirkişi heyeti ve oluşturulması ya da ek rapor hazırlanmasına ilişkin talepte bulunmuştu.

Ailelerin avukatları ise dosyanın mütalaa için gerekli olgunluğa ulaştığını, ek rapora ihtiyaç olmadığını, ağustos ayında mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda, şirket yönetimi ve kamunun sorumluluklarının ortaya konulduğunu belirtmişlerdi.

301 işçinin hayatını kaybettiği yüzlercesinin yaralandığı davada sona yaklaşılırken, geçtiğimiz günlerde kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatma kararı verilen Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi davaya ilişkin yaptığı açıklamada, bu duruşma sonrası esas hakkında mütalaa verilmesinin olası olduğunu, belirterek davayı sahiplenmenin ve katılımın önemli olduğunu vurguladı.

DİSK Gıda-İş de yaptığı açılamada, Soma katliamından bu yana en az 4354 işçinin iş cinayetlerinde can verdiğini hatırlatarak, işçilerin yaşam haklarını savunmak için Soma davasının milat olması gerektiğine dikkat çekti.

Gıda-İş, sendikalara, meslek örgütlerine, kitle örgütlerine ve emekçilere davaya katılım çağrısı yaptı. Madencilerin aileleri de yine duruşma öncesi Akhisar Tren Garında buluşarak, adliyeye kadar yürüyecek.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2016, 15:30

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER