SOHR: Türk uçakları Suriye yönetimi yanlısı güçleri vurdu, 38 kişi hayatını kaybetti

Türkiye’nin 20 Ocak’ta başlattığı Afrin operasyonu BMGK’nın ateşkes kararına rağmen sürüyor

SOHR: Türk uçakları Suriye yönetimi yanlısı güçleri vurdu, 38 kişi hayatını kaybetti

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türk savaş uçaklarının Afrin'deki Suriye yönetimi yanlısı güçleri vurduğunu ve "en az 36 kişinin hayatını kaybettiğini" öne sürdü.

Gözlemevi'nin açıklamasında, Türk savaş uçaklarının '48 saat içinde düzenlediği üçüncü hava saldırısında Kafr Jina kampını vurduğu' iddia edildi.

Demokratik Suriye Güçleri de (DSG),  "Türkiye'nin Suriye ordusunun elindeki bazı hedefleri yerel saatle 05:00 ve 10:00 arasında vurduğunu" açıkladı.

Hedeflerin konumu ya da ölü ve yaralı sayısına ilişkinse bilgi verilmedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve desteklediği Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Afrin'e yönelik operasyonu 20 Ocak'ta başlamıştı. Genelkurmay Başkanlığı, Cumartesi günü yapılan yazılı açıklamada, çatışmalarda bugüne kadar 41 askerin öldüğü, 199 askerin de yaralandığını duyurdu.

TSK: RACU DAHİL 7 YERLEŞİM YERİ KONTROL ALTINA ALINDI

TSK'nın yaptığı ikinci açıklamada "Racu beldesi başta olmak üzere, Hamilek, Ramadiye, Badinli, Karkin, Ali Bezanlı ve Çemenli dahil toplam 7 yerleşim yerinde kontrol sağlanmıştır" ifadeleri yer aldı.

Başbakan Binali Yıldırım da Afrin'in "Racu beldesinin temizlendiğini ve Afrin'in çevrelendiğini" söyledi. Yıldırım, "Nerede bir terör tehdidi varsa o bizim için hedeftir. Bugün Afrin yarın bir başka yer" diye de ekledi.

Aralarında Birleşmiş Milletler (BM) ve UNICEF'in de bulunduğu kurumlara ait açıklamalarda harekâtta bugüne kadar çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği iddiaları yer almış, Türkiye ise bu iddiaları yalanlamıştı.

Suriye'de Kürt nüfusun en yoğun olduğu yerlerden biri olan Afrin, 2012 yazında ordunun geri çekilmesinden bu yana Kürt Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri'nin (YPG) kontrolü altında bulunuyor. YPG, Suriye'nin doğusunda ABD'nin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadelesindeki en önemli müttefiklerinden biri olan DSG'nin da omurgasını oluşturuyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2018, 08:19

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER