Sivas Katliamı'nda yaşamını yitirenler anıldı

Yürüyüş boyunca Alevi ezgileri çalınırken, “Hak, hukuk, adalet” sloganları atıldı

Sivas Katliamı'nda yaşamını yitirenler anıldı

2 Temmuz 1933’te Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenler yurdun dört bir yanında anıldı.

Sivas’ta toplanan binlerce kişi, 33 kişinin yanarak can verdiği Madımak Oteli’ne yürüdü. Ali Baba Mahallesi'nde bulunan cemevi önünde toplanan binler adalet talep etti.

2 KEZ KİMLİK KONTROLÜ

Dihaber'in haberine göre, birçok ilden ve yurt dışından katliamı lanetlemek için gelen binlerce kişi Sivas girişinde bir saat arayla 2 kez kimlik kontrolünden geçirildi. Polis, kitlenin getirdiği pankartları tek tek kontrol ettikten sonra fotoğraflarını çekti. Yürüyüş güzergahının da polislerce ablukaya alınması dikkat çekti.

Türkiye'nin birçok yerinden ve yurt dışından gelenler, sabah saatlerinde Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından karşılandı ve gelenlere kahvaltı verildi. Kahvaltıdan sonra vakfın önünde toplanan kitle, “Karanlığa geçit vermeyeceğiz, hesap soracağız” ve “Alevi gençliği görev başında” sloganları attı.

Binlerce kişi, "Selam olsun ateşle semaha duranlara”, “Devletin Alevisi olmayacağız”, “Adalet halkların elleri ile gelecek” yazılı dövizler taşıdı. Ayrıca alanda “Dersim için Maraş için Çorum için Sivas için insanlık için” yazılı bir pankart açıldı.

KADINLAR SİYAH GİYDİ, ELDE SAZ TAŞINDI

Yürüyüş, Ali Baba Mahallesi'nden saat 10.30 civarlarında başladı. Yürüyüş kortejinin en önünde katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri yürüyor. Aileler, yakınlarının fotoğraflarını taşıyor.

Yürüyüşe matem tutan ve siyah giyinen kadınlar dikkat çekerken, birçok kişi bağlama taşıdı ve “Türküler yanmaz” mesajı verdi. Yürüyüş boyunca Alevi ezgileri çalınırken, “Hak, hukuk, adalet” sloganları atıldı.

GÜLMEN VE ÖZAKÇA’YA SELAM

Yürüyüşte, HDP ve CHP'li vekillerin tutuklanmasına miting aracından yapılan anonslarla tepki gösterilerken, yine cezaevinde kalan ve 116 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'ya selam gönderildi.

HDP’Lİ VE CHP’Lİ MİLLETVEKİLLERİ KATILDI

Yürüyüşe, HDP Sözcüsü Osman Baydemir, milletvekilleri Mahmut Tuğrul ve Müslüm Doğan ile CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu katıldı. Yürüyüşe Alevi örgütlerinin yanı sıra çok sayıda demokratik kitle örgütü katıldı. Avrupa'dan da çok sayıda Alevi örgütü temsilcisi yürüyüşte yer aldı.

3 BİN POLİS GÖREVLENDİRİLDİ

Güzergah üzerindeki geçiş noktaları ile otel civarında çevre illerden gelen takviye birliklerle birlikte yaklaşık 3 bin polis görevlendirildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2017, 07:05

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER