Sinop'un Durağan ilçesinde sokağa çıkma yasağı

İki grup arasında çıkan kavgada, 8 kişi yaralandı

Sinop'un Durağan ilçesinde sokağa çıkma yasağı

Sinop'un Durağan ilçesinde çıkan kavganın ardından kaymakamlık tarafından "sokağa çıkma yasağı" ilan edildi.

Sinop'un Durağan İlçesi'nde iki grup arasında henüz belirlenemeyen nedenle çıkan kavgada, 8 kişi yaralandı. Birçok işyeri ve aracın camlarının kırıldığı kavganın ardından ilçede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Durağan İlçesi Gökırmak Mahallesi'nde akşam saatlerinde iki grup arasında henüz belirlenemeyen nedenle tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede büyüyerek taşlı sopalı kavgaya dönüştü.

Kavgaya aileler de katılınca ortalık savaş alanına döndü. Kavgada 8 kişi çeşitli yerlerinden yaralanırken, birçok işyeri ve aracın camları kırıldı. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Mahalle halkı da tarafları sakinleştirmek için araya girdi.

Yaralılar, ambulanslarla Durağan Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedaviye alındı. Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Polis, mahallede geniş çaplı güvenlik önlemi alırken, olayların büyüme ihtimaline karşın ilçede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Olayların ardından Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Olukbaşı, Yeniköy ve Çayağzı köylerinin muhtarlarına görevden el çektirildi.

AKP’li Sinop milletvekili Nazım Maviş, kavganın kişisel bir nedenden kaynaklandığını söylerken, sosyal medyada ırkçı grupların tekbirlerle yürüyüşe geçtiği videolar paylaşıldı.

AKP’Lİ MAVİŞ: KAVGANIN NEDENİ ETNİK VEYA SİYASİ DEĞİL

Sinop'un Durağan İlçesi'nde yaşanan gerginlik ile ilgili olarak AKP Sinop Milletvekili Nazım Maviş açıklama yaptı.

Olayın bir siyasi, ideolojik veya etnik sebepten çıkmadığını belirten Maviş, "Gençlerin kişisel kavgalarından dolayı çıkan bir kavga. Burada iki farklı olay var. Birincisi, iki genç dün akşam, kavga ediyorlar. Polis tarafından gözaltına alınmışlar. Bugün öğle saatlerinde serbest bırakılmışlar. Gençler kendi yakın arkadaş çevrelerini de alarak tekrar bir kavgaya tutuşmuş. Birinci olay bu.

İkinci kavga ise, kurban bayramı nedeniyle bir gencimiz bıçak biletmiş. Fakat parasını vermek istememiş. Bu nedenle esnaf ile arasında kavga çıkmış. Tabi ilçe küçük olunca, bir de bayram arefesi sokaklar kalabalık. Herkes toplanmış ve olaylar büyümüş. İlçe küçük olunca polis sayısı da az. Bu nedenle Kaymakamlık da olayları yatıştırmak ve daha büyük provakasyonlara imkan vermemek için sokağa çıkma yasağı ilan etmiş. Çevre ilçelerden de takviye geldi. Olayın dediğim gibi herhangi bir ideolojik ve etnik dayanağı yok" dedi.

Durağan’da yaşananlara dair ETHA’ya konuşan HDP İl Eş Başkanı Bülent Küçük de, kavganın alacak-verecek meselesinden çıktığını belirtti. Küçük yerel kaynakların kavganın etnik nedenle çıkmadığı bilgisini verdiğini aktardı ve şöyle konuştu:

Durağan’a gelen bir köylü alacağı olan esnaftan parasını istemiş. Esnaf borcunu ödemeyeceğini söyleyince, köylü dükkanın camını kırmış ve esnaf da köylüyü darp etmiş. Köyüne dönen alacaklı, arkadaşlarını alarak esnafı dövmeye başlamış. Bunu üzerine ilçedeki diğer esnaflar bu köylülerin üzerine yürümüş ve kavga büyümüş.

Olukbaşı Köyü’nde Kürtlerin yaşadığını ancak, köyün AKP ve MHP seçmenlerinden oluştuğunu söyleyen Küçük, “Asimile olmuş Kürt vatandaşlarımız yaşıyor. Yani olay siyasi veya etnik değil alacak-verecek kavgası. Buna dönüştürmek isteyenler olabilir, ancak durumun böyle olmadığını söylemek gerek” diye konuştu.

HDP’li Küçük’ün açıklamasının ardından ilçede ırkçı gruplar toplanmaya başladı. Tekbir getiren ve ırkçı sloganlar atan grup, ilçede yürüyüş gerçekleştirdi. Irkçı grup kavgaya karıştığı iddia edilen köylere yürümek isteyince polis yaklaşık 300 kişilik gruba TOMA ile müdahale etti.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2016, 03:15

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER